ФОТОГРАФИ НА „САРМАТЕС ФЕСТИВАЛУ“: Изузетне изложбе Александра Томулића и Зорана Ђорђевића у Параћину (ФОТО)
МЕЂУНАРОДНИ „печат“ трећем по реду Фестивалу уметничке фотографије „Сарматес“ у Параћину дала је изложба госта из Хрватске Александра Томулића, који је до сада освојио преко 510 награда, укључујући 69 златних медаља на ФИАП и ПСА салонима, а његове фотографије се налазе у збиркама међународних музеја.
Фото: З. Рашић
Томулић први пут излаже самостално у Србији мада је излагао на бројним салонима уметничке фотографије у свету и нашој земљи, а Параћинцима са представио са 48 фотографија, како сам каже, уличне тематике.
- Себе сматрам ловцем на тренутак. Врло често застанем тамо где сценографија улице има смисла, сачекам да се то нешто деси и углавном добијем оно што желим, интересантну фотографију. За добро фотографију, иначе, прво је потребно научити нешто о њој, а након тога, само пракса. Важна је посвећеност, рад, изучавање, учење из погрешака, сарадња са другим колегама и клубовима. Ја се озбиљно бавим фотографијом 20 година, а фотографирам од детињства... Одушевљен сам Бокцем (Бојан Петровић, прим. аут.) и целом организацијом овог фестивала, кад видим мајсторе фотографије који су дошли – каже, задовољно, Томулић.
Фото: З. Рашић
Његова изложба отворена је у Регионалном иновационом стартап центру (РИСЦ), чији директор, Аљоша Глигоријевић, подсећа да већ трећу годину заредом сарађују са “Арт тимом“ приликом организације овог фестивала.
- Претходне две године имали смо част да угостимо фотографе из Северне Македоније, а сада је са нама колега из Стартап центра, њиховог инкубатора из Ријеке, тако да ето прилике да са њиме поразговарамо и о фотографијама, и о неким идејама и иновацијама. – каже Глигоријевић.
Само сат након отварања Томулићеве изложбе у РИСЦ-у, синоћ се у Завичајном музеју посетиоцима и колегама представио и мајстор фотографије Зоран Ђорђевић из Крагујевца, познато фотографско име који је каријеру започео сарађујући са медијима. И он први пут излаже у Параћину иако је у фотографији чак 47 година.
Фото: З. Рашић
- Изложба садржи три целине. Прва припада времену кад сам радио као фоторепортер и то су класичне фотографије, други део припада новом дигиталном добу, док је трећи део премијера фотографија које су настале инстакс техником, што није нигде до сада виђено. И ево, у знак захвалности Параћину и организаторима што су ме позвали на фестивал, први пут представљам те фотографије овде – рекао је Ђорђевић.
Коа и Томулић, и он је изрекао бројне похвале на рачун фестивала „какав у Србији још увек не постоји“.
- Бојан Петровић то ради баш професионално, бира интересантне ауторе који су тог тренутка вероватно најбољи у том што раде или са неким другим интересантним пројектима и веома сам због тога срећан што сам позван да учествујем.
Све четири изложбе представљене на „Сарматесу“ биће доступне посетиоцима око месец дана, а за наредну годину Фото-група „Арт тим“ већ је најавила „Сарметес 4“.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
САМО НЕКОЛИКО САТИ НАКОН ПОБЕДЕ НА СП: Аргентина жестоко оптужила Енглеску и британску морнарицу
АРГЕНТИНА је поново отворила спор са Великом Британијом око Фокландских острва. Само неколико сати након победе над Енглеском у полуфиналу Светског првенства, Буенос Ајрес је оптужио британску ратну морнарицу за, како тврди, „незаконит упад“ у аргентинске територијалне воде.
16. 07. 2026. у 14:34
НАПАДНУТ ДУБАИ: Одјекнула страшна експлозија (ВИДЕО)
Снажне експлозије одјекнуле су у четвртак увече у центру Дубаија, док су изнад града, према извештајима очевидаца, пресретнути пројектили током обновљених иранских напада на циљеве у Уједињеним Арапским Емиратима.
16. 07. 2026. у 19:15
ВОДИТЕЉКА ГОДИНАМА НЕ СПАВА СА МУЖЕМ: "То је за мене трауматично!"
ВОДИТЕЉКА са супругом већ годинама не спава у истом кревету...
14. 07. 2026. у 11:17
Коментари (0)