ОБЕЛЕЖЈА ТРАЈАЊА ЈЕДНЕ ВАРОШИ: Краљевчани славе јубилеје важних знаменитости и датума свог града

Горан Ћировић

23. 10. 2024. у 11:01

Обележавајући значајне јубилеје – 200 година од подизања Цркве Свете Тројице, 140 година од установљења имена Краљева, као и 100 година од подизања римокатоличке Цркве Светог Михаела Арканђела, у Краљеву је објављена монографија „Духовна лента краљевачког градитељства: три обележја трајања вароши” чији су аутори др Предраг Терзић и Данило Трипо Спахић, историчар у овдашњем Заводу за заштиту споменика културе.

ОБЕЛЕЖЈА ТРАЈАЊА ЈЕДНЕ ВАРОШИ: Краљевчани славе јубилеје важних знаменитости и датума свог града

Г.Шљивић

Ова публикација представља трајно писано сведочанство о три изузетно значајна културно-историјска споменика и знаменитости града Краљева кроз чије се трајање и историјски усуд очитава и историја града на Ибру.

Црква Свете Тројице, чији је ктитор, по узору на српске средњовековне владаре био кнез Милош Обреновић, саграђена је пре два века, 1824. године, у периоду када тадашњи Карановац од обичне турске касабе постаје српска варошица у којој почињу да се значајно развијају занати и трговина.

Г.Шљивић

Црква Свете Тројице у Краљеву

Недалеко од Цркве, седам година касније, уз одобрење кнеза Милоша, конак је за своје потребе саградио кнез Пожешке нахије Василије Васа Поповић, па отуда и назив - Господар Васин конак. Владика Николај Велимировић је 1936. из манастира Жиче у конак преселио седиште жичке епархије и ту је живео и стварао до 1941. После Другог светског рата у Господар Васином конаку најпре су били смештени војна команда и затвор, да би после реконструкције 1951. постао Градски, а потом и Народни музеј, док је у њему данас Духовни центар „Свети владика Николај Велимировић“.

Г.Шљивић

Господар Васин конак

Ове знаменитости, према речима протојереја ставрофора проф. др Велибора Џомића представљају не само градитељско умеће људи који су их саградили, већ показују и какво је било опредељење народа у појединим периодима, јер је Краљево, кроз историју Срба, увек било у епицентру овдашњих дешавања и прилика.

Г.Шљивић

Протојереј Велибор Џомић

- Где год су људи прво долазили, они су призивали благослов Божји да саздају насеље, да саздају град, а тај благослов је оваплоћен у видљивим храмовима земаљским. Тако је овај град садевен, пре свега, око Цркве Свете Тројице, Цркве силаска Светог Духа на апостоле пре два века. Свакако, од великог је значаја и Господар Васин конак који је био и остао народна и црквена кућа – наглашава Џомић. - А, оно што посебно даје печат овом граду јесте и та ширина овога народа и наших предака када је пре стотинак година у Краљеву устројена и римокатоличка жупна црква.

Г.Шљивић

Римокатоличка црква у Краљеву

КУЛТУРНО ДОБРО

РИМОКАТОЛИЧКА Црква светог Михаела Арканђела са Жупним двором у Краљеву саграђена је пре једног века, између Првог и Другог светског рата и као значајна историјска грађевина проглашена је непокретним културним добром Републике Србије. Подигнута је за потребе великог броја верника римокатоличке вероисповести из Француске, Немачке и западних делова краљевне Југославије ангажованих тада у новоотвореној фабрици авиона у граду на Ибру.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УСТАШКИ ПИР: Хрвати (опет) згрозили свет, овакав скандал се не памти (ВИДЕО)