ОБЕЛЕЖЈА ТРАЈАЊА ЈЕДНЕ ВАРОШИ: Краљевчани славе јубилеје важних знаменитости и датума свог града
Обележавајући значајне јубилеје – 200 година од подизања Цркве Свете Тројице, 140 година од установљења имена Краљева, као и 100 година од подизања римокатоличке Цркве Светог Михаела Арканђела, у Краљеву је објављена монографија „Духовна лента краљевачког градитељства: три обележја трајања вароши” чији су аутори др Предраг Терзић и Данило Трипо Спахић, историчар у овдашњем Заводу за заштиту споменика културе.
Ова публикација представља трајно писано сведочанство о три изузетно значајна културно-историјска споменика и знаменитости града Краљева кроз чије се трајање и историјски усуд очитава и историја града на Ибру.
Црква Свете Тројице, чији је ктитор, по узору на српске средњовековне владаре био кнез Милош Обреновић, саграђена је пре два века, 1824. године, у периоду када тадашњи Карановац од обичне турске касабе постаје српска варошица у којој почињу да се значајно развијају занати и трговина.
Недалеко од Цркве, седам година касније, уз одобрење кнеза Милоша, конак је за своје потребе саградио кнез Пожешке нахије Василије Васа Поповић, па отуда и назив - Господар Васин конак. Владика Николај Велимировић је 1936. из манастира Жиче у конак преселио седиште жичке епархије и ту је живео и стварао до 1941. После Другог светског рата у Господар Васином конаку најпре су били смештени војна команда и затвор, да би после реконструкције 1951. постао Градски, а потом и Народни музеј, док је у њему данас Духовни центар „Свети владика Николај Велимировић“.
Ове знаменитости, према речима протојереја ставрофора проф. др Велибора Џомића представљају не само градитељско умеће људи који су их саградили, већ показују и какво је било опредељење народа у појединим периодима, јер је Краљево, кроз историју Срба, увек било у епицентру овдашњих дешавања и прилика.
- Где год су људи прво долазили, они су призивали благослов Божји да саздају насеље, да саздају град, а тај благослов је оваплоћен у видљивим храмовима земаљским. Тако је овај град садевен, пре свега, око Цркве Свете Тројице, Цркве силаска Светог Духа на апостоле пре два века. Свакако, од великог је значаја и Господар Васин конак који је био и остао народна и црквена кућа – наглашава Џомић. - А, оно што посебно даје печат овом граду јесте и та ширина овога народа и наших предака када је пре стотинак година у Краљеву устројена и римокатоличка жупна црква.
КУЛТУРНО ДОБРО
РИМОКАТОЛИЧКА Црква светог Михаела Арканђела са Жупним двором у Краљеву саграђена је пре једног века, између Првог и Другог светског рата и као значајна историјска грађевина проглашена је непокретним културним добром Републике Србије. Подигнута је за потребе великог броја верника римокатоличке вероисповести из Француске, Немачке и западних делова краљевне Југославије ангажованих тада у новоотвореној фабрици авиона у граду на Ибру.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)