ПРАВА ИНКЛУЗИЈА САМО У ЛАЈКОВЦУ: ОШ "Миле Дубљевић" запослила педагошког асистента за помоћ деци која имају сметње у развоју
ДЕЦЕНИЈУ и по од увођења инклузивног образовања, којим се деци са сметњама у развоју омогућава да похађају редовне осмолетке, у Србији само ОШ "Миле Дубљевић" из Лајковца има запосленог стручњака који помаже и таквим ученицима, али и наставницима.
Foto B. Puzovic
Поменута образовна установа у чувеној железничарској варошици, наиме, за стално је запослила дефектолога-олигофренолога, који обавља посао педагошког асистента.
Истовремено, Милица Николић која је основала овдашње удружење за помоћ особама са аутизмом "Бази Мили" подсећа да Закон о основама образовања и васпитања из 2010, којим је у пракси уведено инклузивно образовање, предвиђено да школе имају стално запосленог педагошког асистента за малишане са сметњама у развоју.
- Тренутно, у појединим образованим установама постоје педагошки асистенти за рад са ромском децом, али не и са овим ученицима. Резултати истраживања које смо спровели показују да сви анкетирани наставници, у такозваним редовним школама, сматрају да је континуирано ангажовање ових стручњака неопходно и права је срећа што су родитељи из нашег удружења наишли су на разумевање и добру вољу надлежних у овој лајковачкој школи - каже Милица чији син од 14 година живи са аутизмом и похађа ОШ "Миле Дубљевић".
У прилог неопходности адекватнијег приступа овој популацији, педагошкиња мр Данијела Вуковић, чланица тима који је радио на увођењу инклузивног образовања, иначе и сама особа са инвалидитетом, каже да су због изостанка одговарајуће подршке у пракси, деца са сметњама у развоју у повећаном ризику од дискриминације, па чак и сегрегације.
Резултати
У НАШОЈ школи ради олигофренолог, особа која је задужена за рад са децом која имају сметње у развоју и резултати су већ видљиви - наглашава Биљана Жујовић (у кругу), директорка ОШ "Миле Дубљевић" у Лајковцу, наводећи да је атмосфера у школи, и у просветном колективу, и међу ученицима, сада много боља
- Министарство просвете лане је упутило иницијативу да се педагошки асистент уведе у каталог занимања - каже др Стеван Несторов (у кругу) из Сектора за превенцију и заштиту од насиља и инклузију осетљивих група у образовање, који ради при поменутом Владином ресору.
Препоручујемо
ШЉИВА УЛАЗИ У ФАЗУ ЦВЕТАЊА: Ево који ризик доноси најављена обилна киша
26. 03. 2026. у 15:04
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ИРАН ПОСЛАО ЈАВНУ ПОРУКУ СРБИЈИ: "Ви и ми смо симбол отпора и пркоса - остаћемо јаки и уједињени"
"ОД БЕОГРАДА до Техерана, видљив је исти образац насиља и непоштовања међународног права и људских живота."
25. 03. 2026. у 20:54
Коментари (0)