СРЕМИЦА ЈАДРУ ЖИВОТ ДАЛА: Преминула чувена учитељица из Лознице
У Лозници је умрла, а сутра ће, у Београду, бити кремирана Мирјана Мира Бојић (92), чувена учитељица из Лознице, родом Сремица, која је радни век провела као просветни радник у Јадру, у временима која нису била ни лака ни једноставна.
фото В Митрић
Са супругом Момчилом Момом, који се раније упокојио,такође учитељем, извела је генерације и генерације ђака, али и сведочила, читавом Јадру и крају, о љубави која је међу њима, свим жаром, била присутна до последњег даха.Спојила их љубав према послу, која се само ишла узлазном линијом, као родитељи дивне деце Николе и Невенке.
Највећи део радног века провели су, као учитељи у Руњанима, код Лознице, суседном селу Вуковом Тршићу, где су, у то доба, биле пуне учионице, а данас је четвороразредна школа на ивици гашења. Уз образовање и васпитање, били су неколико деценија укључени у друштвени живот села, али и Лознице.Трудили су се да допринесу прогресу Руњана, великог села које је дало многе умне људе, у границама својих могућности и колико је релано било у време готово челичног комунистичког једноумља.
Мирјана ће остати упамћена као врсна учитељица, педагог, васпитач, строга са мером, али праведна и правична која је сваког ђака знала "од а до ш". као и њихове родитеље и породичне (не)прилике. Увек је имала осећај кад и како да интервенише и да, кад је и најтеже, са родитељима нађе заједнички језик. У Руњанима је остао препеп парк који је са ђацима подигла пре више од пола деценије, где је сваки њен ђак посадио по једну липу. Сеоски вандали знали су и да посеку липе, па су их, са учитељицом, често, чували и родитељи и ђаци.
Касније ће прећи у градску ОШ "Анта Богићевић", где ће бити за пример младим колегама са својим знањем, умећем, искуством и образовањем, не само формалним. По отмености, култури, манирима и шарму остаће запамћена заувек међу суграђанима, али и по виталности које су је, до скоро, пратиле.
Препоручујемо
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
ХРВАТИ ПОСЛАЛИ ЈАСНУ ПОРУКУ: "Држава нам је на погрешном путу!"
ВЕЋИНА грађана Хрватске сматра да земља иде у погрешном смеру, а највише примедби имају на корупцију, инфлацију, ниске плате, мале пензије и сиромаштво, показало је децембарско истраживање Кробарометра, објављено у Дневнику хрватске Нове ТВ.
26. 12. 2025. у 12:34
Коментари (0)