КРОЗ НОЋ БЛИЖЕ ДО МУЗЕЈА: Манифестација која је у Шапцу оправдала своју сврху и заинтересовала публику
НАРОДНИ мизеј у Шапцу, као једина установа културе тог типа у граду на Сави, већ деценију и по захваљујући манифестацији "Ноћ музеја", успева да се приближи публици.

В. Митрић
Ова светковина, као пример добре праксе, јединствени је феномен који подразумева, између осталог, потпуну отвореност и непосредну комуникацију између публике и разноврсних културних садржаја.
У Србији је од 2005. започета пракса приређивања музејске ноћи у мају месецу, а Шабац као град културе придружио се четири године касније и самим тим постао део европске "Ноћи музеја". Прве године организацију у Шапцу преузима УЛСШ, затим неколико година Канцеларија за младе, а потом Народни музеј Шабац.
Татјана Марковић, музејски саветник и дугогодишња координаторка "Ноћи музеја" у овом граду каже да је, одмах било јасно да град има довољно капацитета и стручности да прошири број културних посленика и локација, те је из године у годину растао број заинтересованих за учешће у овој манифестацији.
- Осим Музеја, Библиотеке, Културног центра, Архива, УЛСШ-а, Позоришта, придружују се и Школа примењених уметности, Музичка школа, Шабачка гимназија, неке основне школе, појединци, уметничка удружења, Апотека "Шабац", РК Металопластика, Туристичка организација - истиче Марковићева. - Било је година када су суграђани могли да уживају на двадесетак локација у граду које су, осим изложби, подразумевале и перформансе или игре на отвореном, музичке концерте, забаву. Заинтересованост публике никада није изостајала, а разноврсност садражаја надахнутих прошлим или савременим, постала је синоним "Ноћи музеја".
Допринос
- КУЛТУРА надохват руке, могао би да буде слоган шабачке "Ноћи музеја" - поручује саговорница. - То је наш заједнички допринос очувању оних вредности које неће бити упитне ни у будућности, јер их је садашњост већ потврдила.
Првобитна идеја о потпуној отворености музеја према публици, како каже Марковићева, "која је и била покретач у неким земљама Европе, на шабачкој сцени је у потпуности оправдана".
- Долазак појединаца који нису стални посетиоци показао се као добар почетак и увод за неке њихове будуће обиласке - каже Марковићева. - Могућност да се непосредно сусретну са културним наслеђем града на различитим и неочекиваним местима, многима је пружила додатну едукацију. Кроз све ове године публика је могла да види како смо све јели, како смо се волели, одевали, какву смо моду пратили, које су нам књиге забрањивали, какве смо разгледнице и писма писали, где су нам родитељи радили, ко су били најбољи међу нама у рату, науци, спорту, књижевности, уметности, каква нам је била прошлост од проналаска ватре до Пупина, каква нам је садашњост у сликарству, вајарству, фотографији, музици, филму, а о будућности смо наслућивали кроз уметност младих.

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)