КАО У ХОЛАНДИЈИ, А ПРВИ У СРБИЈИ: Спратни паркинг за бицикле отворен у Новом Саду
НА простору између Научно-технолошког парка (НТП) и универзитетског кампуса у Новом Саду данас је предато на употребу прво градско спратно паркиралиште за бицикле, јединствен објекат те врсте и у Србији изграђен у сарадњи НТП-а, Града и Јавног комуналног предузећа „Паркинг сервис“.

З. Грумић
Паркиралиште за двоточкаше, направљено по узору на сличне „бициклане“ на отвореном у Холандији, има укупно 60 паркинг-места, односно по 30 на горњем и доњем нивоу, а специјални механизми којима је опремљено омогућују сигурно одлагање бицикала.
- Суштина овог техничког решења јесте у томе да се на малом простору паркира што већи број бицикала – изјавио је директор „Паркинг сервиса“ Стеван Лугоња подсетивши да данас више од 40.000 Новосађана користи бицикл као превозно средство.
Он је такође напоменуо да је у овогодишњој „НС-бајк“ сезони, којом управља то градско предузеће, у Новом Саду забележено 17.000 изнајмљивања бицикала као и да је ове године на различитим градским локацијама постављено око 2.000 држача за бицикле.
- Трудимо се да на разне начине удовољимо потребама наших суграђана и да бициклизам развијамо као значајан туристички ресурс града – поручио је Лугоња и додао да је коришћење тог спратног паркинга, који се налази између Научно-технолошког парка и студентског дома, бесплатно. Он је истовремено најавио могућност изградње таквих паркиралишта и у другим деловима града.
Члан Градског већа Александар Булајић је рекао да се из новосадског градског буџета константно улаже у развој бициклистичког саобраћаја на подручју Новог Сада и напоменуо да је ове године за изградњу и обнову бициклистичких стаза издвојено 226 милиона динара, а скоро 200 милиона динара планирано за наставак радова идуће године.

МОЛДАВИЈА ДОНЕЛА ОДЛУКУ ВЕЗАНУ ЗА СРБИЈУ: Ограничили увоз ове намирнице из наше земље
ВЛАДА Молдавије донела је одлуку о привременом ограничењу увоза шећера из Србије, уз образложење да на тај начин жели да заштити домаћу производњу и стабилизује тржиште.
10. 10. 2025. у 13:22

РУСИ ОТКРИЛИ ЧИМЕ СУ СИНОЋ ГАЂАЛИ УКРАЈИНУ: "Одговор на терористичке ударе по цивилним објектима"
РУСКЕ оружане снаге током ноћи извеле су масовни напад на енергетске објекте који напајају војно-индустријски комплекс Украјине, саопштило је Министарство одбране Русије.
10. 10. 2025. у 14:48

НАУЧНИЦИ ЗАБРИНУТИ: Открили нешто алармантно што цури испод океана око Антарктика: "Непознаница - не знамо зашто"
НАУЧНИЦИ су открили алармантан феномен на Антарктику - метан, гас који снажно загрева планету, ослобађа се из пукотина на морском дну "запањујућом брзином" како се регија загрева. Ово откриће изазива бојазан да су постојеће прогнозе глобалног отопљавања можда биле подцењене, пише Си Ен Ен.
11. 10. 2025. у 10:46
Коментари (0)