"УКРОТИЋЕ" И ОТПАДНЕ ВОДЕ: Уз помоћ државе биће решен један од највећих проблема у Врбасу
НЕДОСТАТАК канализације у свих пет села на територији општине омета функционисање Централног постројења за прераду отпадних вода у Врбасу, јер овај пречистач има "сировине" једва за трећину капацитета. Зато је, дуже од деценије по покретању иницијативе, најављен почетак изградње ове мреже у Куцури и у Савином Селу.

фото З. Р.
Све је озваничено и у Влади Србије, где је министар заштите животне средине Ирена Вујовић са првим човеком локалне самоуправе у Врбасу Миланом Глушцем потписала уговор о изградњи два колектора дужине 9,8 и 21 километар.
- Радови ће започети догодине, а кад пројекат буде завршен, покривеност Врбаса канализационом мрежом износиће око 80 одсто, што је у складу са европским стандардима - нагласила је министар Ирена Вујовић.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
Решења
ЦЕНТРАЛНО постројење за прераду отпадних вода у Врбасу радило би у знатно већем обиму када би се на њега повезале и канализације у комшијској општини Србобран, и у Сивцу крај Куле. Међутим, и у Србобрану - финансирањем из Управе за капитална улагања Војводине - и у Сивцу, уз помоћ Владе Мађарске, канализационе мреже имаће сопствене пречистаче.
У међувремену, овде је на канализациону мрежу прикључено више од 8.000 домаћинстава, у Куцури се очекује да их буде безмало 1.600, а у Савином Селу око хиљаду. Бачко Добро Поље и Равно Село имају подједнако, по око 1.100 прикључака, док тај број у Змајеву износи тачно 1.378 домаћинстава.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
- И за та три села урађена је пројектно-техничка документација, са дозволама за изградњу канализације. Уверен сам да ћемо пронаћи модел да и у њима, што скорије, проширимо мрежу и олакшамо живот мештанима. Истовремено, значајно ћемо допринети очувању животне средине, пре свега Великог бачког канала, јер ће се садржаји из септичких јама усмеравати ка Централном постројењу за пречишћавање отпадних вода, што ће створити услове за чишћење овог загађеног водотока - истакао је председник Општине у Врбасу Марко Глушац.
Подсетимо, на поменути Централни пречистач упућују се и санитарне воде из Куле и Црвенке, што је поштедело тровања десну делту Великог бачког канала, звану Бегејац, која у Кули протиче кроз град, а била је позната као "смрдљиви канал". А, да би се олакшало прикључење на будуће канализације, посредством њих и на пречистач, још 2022. уведена је наплата прераде отпадних вода од само 20 динара по кубном метру. Недавно је међутим, и она повећана, на 30 динара, што директор ЈП "Пречистач Врбас-Кула" Миљко Миљанић и даље сматра стимулативном ценом.

РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: "Са тиме би могли заузети средње велику европску државу"
РУСИЈА не показује знакове повлачења у рату против Украјине. Напротив, Москва је појачала далекометне ударе на украјинске градове и нападе дуж целе линије фронта. Војни стручњаци истичу да је руска страна усвојила нове тактике, ослањајући се на масовну употребу дронова и малих диверзантских јединица, пише The New York Times.
10. 08. 2025. у 20:18

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем
ТРИ особе су убијене, а неколико је рањено у пуцњави која се догодила данас у Гњилану, док је осумњичени нападач у бекству, пренела је Коха. Болница у Гњилану саопштила је да је на лицу места констатована једна смрт, а да су две особе пребачене у Ургентни центар без знакова живота.
10. 08. 2025. у 18:11

"Лекари су Саши Поповићу дали морфијум и тако је умро - није осетио ништа, заспао је! Сада ме дозива по кући"
"ЧЕСТО га сањам, није било тог сна где је он изгледао као у ово последње време када је био болестан, увек га сањам из времена када смо нас двоје почели да се забављамо и кад смо се венчали. Тада је имао ону косицу мало дужу и округле мало веће наочаре и сањам га како је расположен, насмејан, ведар и трчи-јури на све стране."
09. 08. 2025. у 12:05
Коментари (0)