ШУГА ХАРА ИВАЊИЦОМ: Заразна болест за коју се веровало да је ствар прошлости достиже размере епидемијског таласа

В. ИЛИЋ

10. 12. 2024. у 16:00

ИАКО је на територији Ивањице током последњих тридесетак дана забележен повећан број пацијената оболелих од шуге, епидемиолог у овдашњем Дому здравља др Милорад Драмићанин каже да њихов тачан број још није познат, јер лекари опште праксе нису у обавези да пријављују такве случајеве.

ШУГА ХАРА ИВАЊИЦОМ: Заразна болест за коју се веровало да је ствар прошлости достиже размере епидемијског таласа

FOTO: Privatna arhiva

Ипак, истиче да се ради о епидемијском таласу који је захватио особе свих узраста.

Највише заражених је, сазнајемо, из популације деце која долазе из колектива - школа или обданишта - а зато што се ради о веома заразној болести, која се брзо шири, оболевају и особе старије доби. Др Драмићанин наводи да ситуација још није алармантна, али треба предузети све мере на сузбијању заразе, због чега је битно да се пацијенти са првим симптомима јаве изабраним лекарима.

- Болест се лако дијагностикује, јер су њени типични симптоми ноћни свраб, уз ситне бубуљице по шакама, стомаку, доњем делу леђа, гениталном пределу, пазуху... Важно је да се, по постављању дијагнозе, пацијент изолује и лечи, јер је код шуге период инкубације веома дуг, па се може појавити и после два до три месеца. Могуће је, чак, да већ излечена особа поново оболи - указује др Драмићанин, наводећи да се шуга лечи препаратима на биљној бази којих, нажалост, у Ивањици тренутно нема, или сумпорним мастима.

Потом је потребно откувати постељину и одећу, а - уколико је могуће - и дезинфиковати просторије.

Болест нипошто не игнорисати

ДЕРМАТОВЕНЕРОЛОГ у ивањичком Дому здравља др Сања Ђорђевић уверава да се правовременим и правилним лечењем зараза може потпуно елиминисати.

- Важно да се што пре препознају симптоми, попут интензивног свраба и промена на кожи, а на пацијенте апелујем да не избегавају саветовану терапију и да верују лекару који утврди да је по среди шуга, уместо да то игноришу - истиче др Сања Ђорђевић, истичући да терапију не треба користити превентивно, унапред, а када се болест дијагностификује онда је обавезна за све чланове породице.

Уколико се шуга не лечи, може доћи до компликација, попут бактеријских инфекција, на пример, са којима је знатно теже изборити се.

 

- Недавно смо организовали састанак са овдашњим активом директора школа и представницима предшколске установе, током којег је препоручено да наставници и васпитачи обрате пажњу на симптоме заразе, како би се реаговало на време и смањио број оболелих... Шуга је некада била табу тема, јер се везивала за сиромашније породице и лошу хигијену, а данас од ње нико није имун, јер је довољно да се буде у градском превозу са зараженом особом, или седне на место са којег је устао заражени - закључује др Драмићанин.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“