„СОВЉИ ПАРЛАМЕНТ“ У ПАРАЋИНСКОМ КУЛТУРНОМ ЦЕНТРУ: Промовисана књига Наташе Јовановић и Ружице Голубовић (ФОТО)

Зорана Рашић
Зорана Рашић

26. 12. 2024. у 06:15

НАКОН изложбе цртежа преко 300 сова и совица и прве песничке књиге „Совембарска бајка“, Наташа Јовановић, графичка дизајнерка из Параћина, промовисала је синоћ у Културном центру у свом граду нову књигу инспирисану истом темом под називом „Совљи парламент“.

„СОВЉИ ПАРЛАМЕНТ“ У ПАРАЋИНСКОМ КУЛТУРНОМ ЦЕНТРУ: Промовисана књига Наташе Јовановић и Ружице Голубовић (ФОТО)

Фото: З. Рашић

Галерија Културног центра била је препуна пријатеља и поштовалаца Наташиног стваралаштва, а о књизи, чија је коауторка Ружица Голубовић Совка из Београда, говорила је Марица Гроздановић Милошевић, професорка југословенске књижевности и српскохрватског језика у ОШ „Момчило Поповић", док су три њене ученице казивале стихове.

- Ова књига је логичан наставак претходне, одабрале смо четрдесет цртежа совица и написале четрдесет песама, а у плану је и трећа, да буде трилогија. За разлику од већине књига где цртеж илуструје песму, ситуације је овде обрнута. На основу цртежа ми пишемо песму, што значи да је песма илустрација за цртеж, а није цртеж илустрација песме – објашњава, за „Новости“, Наташа. Додаје да је до назива књиге дошла случајно, због пријатеља који јој је у шали рекао да је са цртежима 250 сова направила „прави совљи парламент“, што у неку руку и јесте тако „јер се совице у књизи договарају, живе заједно и добро слажу, баш како и треба да буде“.

Фото: З. Рашић

 

А да је поезија за децу врло велика ствар и велика одговорност, поготову кад се дотиче важних тема па пева о љубави, другарству, односу са родитељима... потврдила је у својој причи професорка Гроздановић Милошевић. „Совљи парламент“ негује аутентичну поезију јединствене форме и ритма, па ће као изванредан спој цртежа и стиха, пријемчив за око и ухо, бити међу децом сигурно добро прихваћена ликовно-поетска књига.

 Јовановићева је још једном потврдила да не одустаје од своје инспирације која је држи већ неколико година. Захваљујући њеним цртежима и књигама, Параћин постаје у уметничком смислу конкурент Кикинди, која посвећује велику пажњу совама  које у тој општини обитавају у заиста великом броју.

Општина Кикинда због тога је и финансирала прву књигу ових ауторки - „Совембарску бајку“, док су средства за објављивање друге књиге обезбеђена из буџета Општине Параћин.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРЕНУТАК КАД ЈЕ СРБИЈА ЗАНЕМЕЛА! Вучић се ухватио за главу након признања ове храбре жене: Дође ми да заједно са вама плачем!

ТРЕНУТАК КАД ЈЕ СРБИЈА ЗАНЕМЕЛА! Вучић се ухватио за главу након признања ове храбре жене: Дође ми да заједно са вама плачем!

ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић се ухватио за главу након што му је грађанка Бора открила борбу за усвајање детета и проблеме са социјалном помоћи, обећавши да ће покушати да учини све што може да проблем буде решен.

20. 02. 2026. у 22:47

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

КОСОВО, СРБИЈА, УСТАНИТЕ! Трамп поздравио и госте којих није било у сали

"КОСОВО, СРБИЈА, УСТАНИТЕ!" Трамп поздравио и госте којих није било у сали

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп основао је Одбор за мир, али је већ на оснивачком састанку "Одбора за мир" запретио ратом. Претњу из говора поновио је и у авиону за Џорџију. Озбиљност показује и премештање носача авиона у источно Средоземље.

21. 02. 2026. у 09:40

Коментари (0)

НАЈВЕЋИ ЦАРЕВИ ОЛИМПИЈСКИХ ИГАРА: Били су последњи, застали пред циљем, и решили да ураде оно о чему сада прича цео свет! (ВИДЕО)