МОЛИТВА МЕЂУ ЧОКОТИМА: Традиционално обележен празник Светог Трифуна
ДАН виноградара, Свети Трифун, традиционално је обележен у многим крајевима Србије.

Фото: С.М.Јовановић
Литургојом коју су служили митрополит Теодосије и игуман Високих Дечана отац Сава Јањић уз саслужење свештенства и монаштва, резањем славског колача и молитвеним благосиљањем винограда и симболичним орезивањем винове лозе како би година била родна и виногради подарили што квалитетније грожђе, у Великој Хочи обележен је празник Светог Трифуна.
У овој енклави у општини Ораховац где је остало пар стотина Срба који се баве претежно пољопривредом, стотине хектара је под виновом лозом на којима рађа најквалитетније грожђе. Упркос изолацији и немогућности пласмана производа изван енклаве, мештани производе најквалитетнија вина и ракије, а у Хочанској виници се праве и најквалитетније и надасве чувено дечанско вино.
И Неготинска Крајина, богомдана за производњу вина, и ове године је обележила дан заштитника винара и виноградара. Централна прослава одржана је испред древног записа у Рајачким пивницама, уз пригодан културно-уметнички програм.
Према народној традицији, винари и виноградари Неготинске Крајине окупљају се на Тривундан како би обележили празник заштитника многих заната. У виноградима, они орезују лозу и вином заливају чокоте, верујући да ће на тај начин виноград након дугог зимског периода повратити снагу и кренути у нови циклус буђења у пролеће.
Програм на чувеним Рајачким пивницама, уз резање славског колача и одлазак у винограде, организовала је Туристичка организација општине Неготин. У културном делу програма учествовали су Етно-група "Златовез" из неготинске музичке школе, здравичар Драгослав Станисављевић, као и акустични састав Горана Станковића и Бојана Чукића.

ПРВА ДУГОРОЧНА ПРОГНОЗА СТРУЧЊАКА: Ево када ће пасти снег у Србији и каква зима чека Европу
ПРЕМА првим прогнозама европских стручњака са сајта Severe Weather Europe, зиму 2025/2026 обележиће утицај слабе фазе Ла Ниње и вероватно слабији поларни вртлог. Ово значи динамичније кретање атмосферског притиска, што може омогућити хладније дане у Европи, али и у САД и Канади.
13. 08. 2025. у 09:59

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци
ПРЕДСТОЈЕЋИ састанак између председника САД Доналда Трампа и руског председника Владимира Путина у петак на Аљасци долази у време када у америчкој администрацији готово да нема искусних стручњака за Русију, пише Фајненшел тајмс.
13. 08. 2025. у 11:24

СРБИН ЧУВАО КЛИНТОНА: Бивши председник остао затечен - после свађе сазнао Ајкулино порекло: "Осећао сам да ми не може ништа" (ФОТО)
ЧОВЕК који је чувао Мадону, принца Харија, Бијонсе и Наоми Кембел потиче из старе београдске породице.
14. 08. 2025. у 07:43
Коментари (0)