БОРЦИ ЋЕ БИТИ ОТРГНУТИ ОД ЗАБОРАВА: На Немачком војничком гробљу у Смедереву 4.593 војника Првог светског рата почива без иједног обележја
НЕМАЧКО војничко гробље у Смедереву, где је сахрањено више од 4.500 војника погинулих у Првом светском рату, лежи заборављено надомак центра града, на месту које се зове Пионирски парк.

Фото: Н. Живановић
Нема ниједног обележја да овде почива на хиљаде људи, спомен капела је уништена, парк запуштен, а мало њих зна и да гробље постоји на овом месту.
У Пионирском парку, за који већина мисли да је излетише са прелепим погледом на Дунав, где су се генерација забављале, санкале и долазиле на пикник, заправо леже кости војника. Према подацима Немачког народног савеза за старање о ратним гробовима, овде је сахрањено 4.593 војника, највише Немаца и Румуна. Међу њима је и 67 војника Војске Краљевине Србије, десет Француза, један Енглез и 373 војника из Русије. Овде је сахрањен и већи број жртава експлозије у Смедеревској тврђави 1941.
Гробље, које данас заправо и не постоји, формирано је 1915. године. Тада је изграђен и споменик висок осам метара који је срушен између два рата. Било је у прошлости гласина да је рађена ексхумација остатака, али то није записано нигде.
Највише података доноси књига "Немачко ратно гробље у Смедереву" Бранка Дукића. Гробље је обнављано више пута. Од 1934. до 1936. је саграђена спомен капела са седам мозаика, лантерном и бронзаним крстом на врху.
Након Другог светског рата, због мржње према окупатору, крстови су покидани и уништено је свако обележје. Остала је капела која је много година касније уступљена вајару Селимиру Јовановићу Селету који ју је он преуредио у атеље. Уништено је све што се у њој налазило. Данас је на овом месту сметлиште, јавни тоалет, капела је остала без врата и стакленика, а "красе" је графити.
Простор гробља је под ингеренцијом Регионалног завода за заштиту споменика културе у Смедереву.
Запео споразум
ЈОШ 2018. било је најава да ће Србија потписати споразум са Немачком о заштити гробова и војних меморијала. "Новости" су питања на ову тему упутиле надлежном Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, али одговоре нисмо добили.
- Немачко војничко гробље је у режиму претходне заштите, што је најнижи ниво заштите - каже в. д. директора ове установе Дејан Радовановић. - Војничко гробље је до 1930-их одржавала Југославија у сарадњи са Немачком. Овај простор је делом у власништву Републике Србије, а делом Града Смедерева, док право коришћења над тим делом и данас има Немачки савез са старање о ратним гробљима.
Деценијама се овом темом нико у граду не бави. Сада су градске власти решиле да покушају.
- Воља постоји, због тога ћемо контактирати Немачку комисију за ратна гробља - каже градоначелница Смедерева Јасмина Војиновић. Она наводи да су градске службе почеле чишћење и уређење овог места.
- Идемо корак по корак. Заједно можемо да пронађемо модел како да гробље уредимо, означимо и тако покажемо пијетет према људима који ту почивају.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)