ДО АВГУСТА ЗАВРЕТАК ВОДЕНЕ КУЛЕ: Радови на ужичком Старом граду
Обнову ужичког средњовековног Старог града финансирају донатори из Европске уније кроз „ЕУ про плус“ програм са 374 хиљада, и град Ужице са 532 хиљада долара. У току је реконструкција водене куле, овај део посла биће завршен до почетка августа, како би се нагласила репрезентативност историјског споменика и повећала туристичка понуда.

Град Ужице
Извођач радова, фирма “МПП Јединство” из Ужица, обавезала се да ће посао завршити у уговореном року.
- Радови теку по плану, налазимо се на 35 до 40 одсто реализације, очекујемо да ће се у наредном периоду радови убрзати и да ћемо цео пројекат привести крају у складу са роковима из уговора. Материјали који се примењују одговарају специфичним стандардима за овакве објекте, примењују се све мере безбедности и сигурности, како за запослене, тако и за будуће посетиоце. Као резултат очекујемо један репрезентативан објекат који ће бити понос читаве локалне заједнице, самих градитеља, али највише свих грађана Ужица - рекао је Саво Жунић, заменик генералног директора поменуте компаније, узнапомену да је „задовољство радити на пројекту који има велики културно - историјски значај за друштвену заједницу“.
Радове је обишла градоначелница Ужица Јелена Раковић Радивојевић, истичући да је до сада изграђена трећина укупне висине куле, а пре тога су обављени сви припремни радови.
- Изграђен је приступни пут, измештен део водотока реке, урађена заштита будућег објекта од бујичних вода. Након тога кренуло се у изградњу бунара на месту некадашњег и саме куле. Све што се ради, ради се уз стручни и конзерваторски надзор и уз поштовање свих мера безбедности – рекла је градоначелница Ужица.
Сматра се да је ужичко утврђење подигнуто у другој половини 14. века како би штиштило град и каравански пут који је, путем Ђетиње, повезивао Дубровачку републику и Моравску долину.
Жупан Никола Алтомановић, у чијем поседу је био град, после Маричке битке постао је најмоћнији српски владар, управљао је територијом од Рудника до Јадранског мора, док је Дубровачку републику приморао да плаћа годишњи данак. Услед његових потеза и незадовољства других владара, створена је група противника под вођством кнеза Лазара и босанског бана Твртка.
Након опсаде града 1373. године, Алтомановић је заробљен и ослепљен.
Тврђава је напуштена 1862. године, одласком турске војске која је користила утврђење. Кнез Михајлом је одредио да се тврђава даље не сме користи за војну употребу, па је она након делимичног рушења, остале у зидинама које су биле видљиве до скоро.
Током деведесетих година прошлог века обављена је прва делимична реконструкција тврђаве, а посао је настављен у претходним годинама и још траје.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)