ДО ЛОКАЛИТЕТА У ПОСЛЕДЊИ ЧАС: Народни музеј у Лесковцу објавио попис налазишта на територији Црне Траве

Игор Митић
Игор Митић

14. 04. 2025. у 10:00

НАРОДНИ музеј у Лесковцу представио је публикацију која доноси резултате претраге терена и попис свих археолошких локалитета на подручју Црне Траве.

ДО ЛОКАЛИТЕТА У ПОСЛЕДЊИ ЧАС: Народни музеј у Лесковцу објавио попис налазишта на територији Црне Траве

фото: приватна архива

То је резултат првог комплетног прегледа територије ове општине на југу Србије и део је вишегодишњих настојања Археолошког одсека лесковачког музеја да попише сва налазишта на подручју Јабланичког округа.

Археолози Владимир Стојановић, Јулијана Пешић и Владимир Стевановић - уз стручне консултације са Александром Булатовићем, научним сарадником Археолошког института у Београду - евидентирали су 62 локалитета и објавили их у монографији под називом "Археолошка налазишта на територији општине Црна Трава". С обзиром на депопулацију ове општине, посао је урађен у последњи час, јер поједина драгоцена сведочанства не би била пронађена без помоћи локалног становништва.

фото: приватна архива

Теренско истраживање - археолози Јулијана Пешић, Владимир Стојановић и Владимир Стевановић

- То је и био један од разлога за истраживање којим смо се бавили. У разговору са мештанима трагали смо за легендама и предањима која би нам указала на потенцијалне локалитете. До неких је било тешко доћи због неприступачности терена, где нам је помоћ локалног становништва такође била драгоцена - истакао је Владимир Стевановић, руководилац пројекта.

У публикацији су представљени и предмети прикупљени током ових, али и ранијих, спорадичних истраживања. Њен део је и карта са свим регистрованим локалитетима, а међу значајнијим предметима на овом подручју први пут је регистрована праисторијска рударска алатка, пронађена испред једног окна. Забележени су и велики кратери на локалитету Чука, дубоки и до осам метара, које су "дивљи" копачи девастирали и тако, у знатној мери, уништили археолошке слојеве.

Округ

КРОЗ истраживања и монографије, Народни музеј у Лесковцу већ је представио све локалитете на подручју Лебана и Бојника, а у плану је да овај посао буде настављен и у Власотинцу и у Медвеђи, а на крају и у Лесковцу, као највећем региону са 144 насељена места.

Ипак, атрактивни локалитети евидентирани су у 21 од 25 села црнотравске општине. Два су праисторијска, четири римска, 37 средњовековна, док код осталих не постоје прецизне одреднице којима би се одредила њихова старост.

Лесковачки музеј је, и на овај начин, дао допринос манифестацији "Година археологије 2025", која слави 160 лета од почетка стручних истраживања на територији Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ИСПИСАО ИСТОРИЈУ ГОЛФА: Мекилроју пошло за руком што никоме није