ДНЕВНИ БОРАВАК ЧЕКА НЕГОВАТЕЉЕ: Родитељи деце са посебним потребама незадовољни реализацијом инвестиције у Бачкој Паланци
ЧЛАНОВИ Удружења за помоћ ментално недовољно развијеним особама у Бачкој Паланци негодују што још није отворен Дневни боравак за децу с посебним потребама, иако је првобитно требало да буде завршен до 15. јуна прошле године, а онда је из Општинске управе гарантовано да ће почети са радом 1. јануара 2025.

фото З. Р.
Њихово незадовољство додатно је појачано недавном изјавом председника Општине, Бранислава Шушнице, који је токок седнице Скупштине општине рекао да је Дневни боравак лако направити, али га је тешко одржавати, због великих трошкова његовог функционисања!
Средства
ДНЕВНИ боравак, који је Удружење за помоћ МНРО чекало 30 година - реконструкцијом и доградњом објакта МЗ "Братство" - уређен је на 539 квадрата.
- Инвестиција је вредна око 110 милиона динара, од чега је безмало 80 одсто новца обезбедила Покрајинска влада, а остатак Влада Србије и локална самоуправа, која је у овогодишњем буџету определила и средства за одржавање објекта и плате запослених - прецизира Чавић.
Иако је Шушница на крају свог излагања на ту тему рекао: "Али, то се прави да траје", родитељи деце са сметњама у развоју су у свом саопштењу истакли да су их његове речи дубоко увредиле, наводећи да су "између редова" чули: "Ваша деца су за нас бескорисна маса", па су испред општинске зграде развили транспарент са контрапоруком...
Председник Скупштине општине, Милан Чавић, каже да су неимари лане рок прекорачили због непредвиђеног проширења обима посла, али су изградњу Дневног боравка, започету 30. новембра 2023, завршили крајем децембра 2024. године.
- После техничке контроле, 20. фебруара за објекат је издата употребна дозвола, а потом је предат на управљање Центру за социјални рад. Дневни боравак још није отворен јер не може да добије лиценцу за рад, зато што није обезбеђен комплетан стручни кадар за бригу о корисницима - објаснио је Чавић.
Каже и да је, за почетак, предвиђено да се у поменутом објекту дружи 20 корисника, којима ће стручну помоћ пружати осморо неговатеља - психолога, дефектолога, медицинских сестара и другог особља са искуством и лиценцама. Испоставило се, међутим, да их је засад немогуће обезбедити: ни посредством НСЗ, ни из социјалних установа у околним општинама.
- Како се буде повећавао број корисника, а у адаптираном, савременом објекту моћиће да их борави и до 40, требаће још више радника - закључио је Чавић.

ТРАМП ЖЕСТОКО УДАРИО НА ЕУ: Послао писмо Урсули фон дер Лајен, царине од 30 посто ступају на снагу 1. августа
ЦАРИНЕ од 30 одсто на сву робу која се из Мексика или земаља Европске уније увози у Сједињене Америчке Државе ступиће на снагу 1. августа, саопштио је данас амерички председник Доналд Трамп.
12. 07. 2025. у 14:55

ОТКРИВЕН УЗРОК ПАДА БОИНГА СА 260 ПУТНИКА: Аудио снимак пилота из кокпита само продубљује мистерију
ИСТРАЖИТЕЉИ су открили узнемирујуће детаље у оквиру прелиминарне истраге пада авиона компаније Air India, на лету 171, у којем је у јуну страдало 260 особа.
12. 07. 2025. у 15:36

СЛАВИМО ПЕТРОВДАН: Шта се данас не ради и шта треба умесити
СРПСКА православна црква и њени верници данас прослављају Петровдан, празник који је посвећен светим апостолима Петру и Павлу.
12. 07. 2025. у 07:34
Коментари (0)