ЈОКСИМОВИЋЕВЕ МОДНЕ ЧАРОЛИЈЕ: Изложба цртежа нашег славног креатора у Народном музеју у Зрењанину (ФОТО)

Богољуб Грујић

21. 04. 2025. у 06:30

Изложба „Модни цртежи Александра Јоксимовића”, једног од најзначајнијих модних ствараоца Србије и Југославије, у Музеју у Зрењанину,  биће отворена у петак, 25. априла, у 18 часова, а аутор изложбе је мр Бојана Поповић, историчарка уметности, музејска саветница Музеја примењене уметности у Београду.

ЈОКСИМОВИЋЕВЕ МОДНЕ ЧАРОЛИЈЕ: Изложба цртежа нашег славног креатора у Народном музеју у Зрењанину (ФОТО)

Muzej primenjenih umetnosti u Beogradu

- Александар Јоксимовић (1933–2021),  имао је велику страст, цртање и управо захваљујући ауторским особеностима и високим естетским вредностима својих цртежа, добио је посао у модној струци 1959. године, постао познат и слављен као уметник - истиче ауторка изложбе мр Бојана Поповић, уз напомену да су шездесетих година 20. века, Јоксимовићеви цртежи, као својеврсне назнаке бољег живота, били су изузетно популарни.
Изложба „Модни цртежи Александра Јоксимовића” премијерно је представљена у Музеју примењене уметности 2022. године, а у зрењанинском Музеју, биће изложено педесетак модних илустрација, цртежа и радних скица насталих у периоду од 1965. до 1999. године. 
Изузетно вредна и занимљива Јоксимовићева дела, како каже ауторка изложбе, сачувана су захваљујући његовом блиском сараднику, Милораду Микију Игњићу (1942–2017), такође сјаном цртачу. Нађена у његовој заоставштини, враћена су аутору који је веровао да су нестала. 
Непосредно пред смрт, Јоксимовић их је поклонио Музеју примењене уметности, чиме је заокружена већ постојећа збирка његовог опуса. 
- На изложби ће бити приказана и два Јоксимовићева портрета цртежа, аутор првог из 1966.године је славни руски модни креатор Слава Зајцев, кога је Јоксимовић упознао приликом свог првог боравка у Москви 1965. и са којим је дуго био у контакту, док је други портрет урадио Момо Капор, који је у свом препознатљивом стилу Јоксимовића портретисао 1970. године - додаје мр Бојана Поповић, уз напомену да ће изложба зрењанинској публици,  бити доступна до 21. маја.
 
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност

БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.

22. 04. 2025. у 12:01

Коментари (0)

АЛТА банка наставља акцију инклузије и племенитости: Поклони за малишане у Центру за социјални рад у Шапцу