КРАЉЕВСКО ИМЕ ПОНОСНОГ ГРАДА: Краљевчани обележавају 19. април – имендан свог града
Краљевчани сутра обележавају имендан свог града – 19. април, дан када је краљ Милан Обреновић Први 1882. године донео указ којим је дотадашњи Карановац добио име – Краљево.
Г.Шљивић
Кроз своју богату и бурну историју град на Ибру је чак пет пута мењао име. Првобитни назив Рудо Поље из 15. века, Турци су током своје владавине променили у Карановац. Поменутим указом краља Милана град на Ибру је од 1882. до 1949. носио име Краљево, да би од 1949. до 1955. поново променио име и то у Ранковићево, по тадашњем комунистичког функционеру Александру Ранковићу.
архива
После шест година, међутим, Краљевчани поново мењају име и од 1955., пуних седам деценија држе се указа краља Милана Обреновића Првог, славећи 19. април као имендан свог града, свог Краљева.
Препоручујемо
Заблистала школска библиотека: Још 500 наслова за параћинске гимназијалце (ФОТО)
18. 04. 2026. у 17:33
Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима
БИВША градска одборница Ријеке Ивона Милиновић изненада је преминула синоћ у Ријеци у 39. години. Вест о њеној смрти објављена је на Фејсбук групи Ријечка енциклопедија, а потврдио ју је портал Хрватски гласник са којим је Милиновић сарађивала, као и Нови лист.
17. 04. 2026. у 13:13
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Трагач из "потере" се срушио на под усред емисије: Настао мук у студију, видите реакцију Мемедовића (ВИДЕО)
ВОДИТЕЉ је поставио такмичару питање након којег је у студију уследила неочекивано забавна и занимљива ситуација.
14. 04. 2026. у 08:09
Коментари (0)