УГРОЖЕНА ВРШАЧКА ШАРКА: Већ две године нису виђени младунци једине отровне змије на тлу Војводине

Јелена Баљак

05. 05. 2025. у 13:32

ОД десет врста змија, које настањују Србију, на Вршачким планинама живи пет. Међу њима је и једина отровница у Војводини - шарка. Њена популација је, међутим, последњих година драстично опала, због нестанка станишта и изражених климатских промена, па научници апелују да се не уништавају локалитети на којима оне обитавају.

УГРОЖЕНА ВРШАЧКА ШАРКА: Већ две године нису виђени младунци једине отровне змије на тлу Војводине

Фото: Миливој Крстић

Вршчанин Миливој Крстић, биолог и херпетолог, већ деценију изучава популацију ове опасне лепотице у вршачком крају. Каже да у последње две године није видео њихове младунце, док се репродукција осталих врста змија нормално одвија.

Фото: Миливој Крстић

Влажне ливаде - станиште шарки на Вршачким планинама

- Шарке се размножавају сваке друге године, али се често дешава да, када је јака суша, женке зачну, а онда те ембрионе ресорбују у себе, јер су процениле да су услови за живот неповољни. Тако саме утичу на (мало)бројност своје врсте - објашњава Крстић, уз појашњење да је, осим екстремно високих температура, за шарке проблем и то што простор који настањују на Вршачким планинама није ни под једним степеном заштите, те га људи често експлоатишу.

Ове отровнице углавном обитавају на влажним ливадама, на међи планинског масива и ораница, а не у шуми или у камењарима, као што људи мисле. Зазиру од човека, мада су се у последње време приближиле насељима, јер ту налазе сигурну храну - глодаре који се окупљају око домаћинстава. Те ситне животиње су их "привукле" и до викендица код Планинарског дома, где се спорадично могу видети, па викендаши треба да буду обазриви. - Шарке углавном живе у жбуњу и у високој трави, у коју људи не залазе.

Такође, не пењу се по дрвећу, као што многи мисле. Искључиво су везане за тло и никада не нападају прве, већ у нужној самоодбрани. Зато, када се нађете у њеној близини, само је пустите да оде својим путем - наглашава саговорник "Новости".

Улога у еко-систему

КРСТИЋ истиче и да све животиње, па и змије отровнице, имају своју улогу у еко-систему, те да их треба чувати. Шарке, конкретно, регулишу популацију ситних глодара, захваљујући чему су приметне мање штете на усевима на ораницама око њиховог станишта. На Вршачким планинама се, иначе, могу видети и ретки црни варијетети те змије, која је обично сиве или браон боје, са израженим цикцак шарама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"

ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.

05. 07. 2025. у 11:33

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ СЕ ПРЕТВОРИЛО У ДРАМУ ЗА МАЈКУ ИЗ СРБИЈЕ: Једно дете јој хоспитализовано у Солуну, друго остало само у Неос Мармарасу