СМЕДЕРЕВСКИ МУЗЕЈ ЧУВА ШКОЉКЕ СТАРЕ ПЕТ МИЛИОНА ГОДИНА: Светска открића у смедеревском Подунављу
Најстарији предмети фонда Музеја у Смедереву налазе се у фундусу Палеонтолошке збирке. Примат у томе имају фосили понтске малаколошке фауне односно шкољке и пужеви старости преко пет милиона година.

фото:Музеј Смедерево
Поједине врсте откривене су први пут у свету палеонтолошке науке управо на теренима Смедеревског Подунавља. Музејски фонд фосилних бескичмењака понтске старости, тренутно броји преко двестотине примерака из којих је издвојено седамнаест различитих врста.
Палеонтолошка збирка у свом саставу има преко двестотине примерака остеолошких и одонтолошких остатака фосилних кичмењака који припадајау различитим врстама.
Музеј је на поклон добио веома атрактиван материјал фосилних бескичмењака из Либије, као и 130 коштаних остатака плеистоценских сисара. Иначе, остаци ових крупних сисара су чести наласци у алувијалним наносима Дунавa, Саве и Велике Мораве.
Примерци који побуђују највећу пажњу посетилаца су: лобања рунастог носорога, кљова мамута, лобања оријашког јелена, добро очуване лобање кабалоидних коња и др.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)