ПОЧЕЛА ЖЕТВА У ПОМОРАВЉУ: Пожњевено око 25 одсто пшенице
ИАКО је синоћ коначно пала киша, велика суша која траје последњих месец дана утицаће на приносе појединих ратарских култура.
Фото:ПССЈ
На квалитет и приносе пшенице суша није много утицала, али стручњаци Пољопривредно саветодавне и стручне службе у Јагодини саветују да жетву треба што пре завршити. До сада је пожњевено око 25 одсто.
- Према нашем увиду, пољопривредници су углавном задовољни приносом који се креће од 5,5 до 6 тона по хектару. Имамо и парцеле на којима је било оштећења од града и ту су приноси нешто нижи – наводи Миланка Миладиновић, саветодавац за ратарство у Пољопривредно саветодавној и стручној служби Јагодина.
Фото:ПССЈ
Што се тиче овса и јечма, стручњаци истичу да је на појединим парцелама дошло до полегања због већих количина падавина у априлу. Ситуација је због изостанка падавина другачија са кукурузом и уколико у наредном периоду не дође до озбиљнијих падавина приноси ће бити далеко испод просека.
- Kукуруз је тај који ће можда да сноси све последице овако високих температуре. Нема довољно влаге у земљишту што ће се одразити и на висину приноса - закључује Миладиновић.
Иначе, кукуруз се тренутно улази у фазу формирања плода и уколико не буде влаге, а остану високе температуре, неће доћи до оплодње, па, самим тим, неће бити ни доброг приноса.
Препоручујемо
КИКИНЂАНИН НЕСТАО У НОВОМ САДУ: Последњи пут виђен на Божић у насељу Адице
11. 01. 2026. у 20:40
ПРЕМИНУО ТВОРАЦ ЈАВНИХ ЧЕСМИ ПО ВОЈВОДИНИ: Одлазак др Мирослава Кукучке из Кикинде
11. 01. 2026. у 20:39
ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: "Доделити му статус савезне државе САД"
АМЕРИЧКИ републикански конгресмен Ренди Фајн поднео је предлог закона који предвиђа „анексију и доделу статуса савезне државе“ Гренланду у оквиру Сједињених Америчких Држава, наводи се у саопштењу које је објавио законодавац.
12. 01. 2026. у 21:16
ОВО ЈЕ ГЛАВНИ УДАРАЦ ЗА НАТО И КИЈЕВ: У нападу „орешником“ уништена фабрика од великог значаја (ВИДЕО)
НАПАД „орешником“ онеспособио је Лавовску државну фабрику за поправку авиона, саопштило је Министарство одбране Русије.
12. 01. 2026. у 15:27
СКРИВЕНА ПРЕТЊА ИЗ ВОЈНЕ БАЗЕ: Тајни град величине 100 Москви на Гренланду - дубоко испод леденог покривача
НАУЧНИЦИ упозоравају на озбиљан еколошки ризик од напуштене америчке војне базе Камп Сенчури, познате као „град под ледом“, коју је случајно поново открио НАСА-ин радар 2024. године дубоко испод леденог покривача Гренланда.
10. 01. 2026. у 15:43
Коментари (0)