ПОКРАЈИНСКИ ЗАВОД ЗА ЗАШТИТУ ПРИРОДЕ, НА ИНИЦИЈАТИВУ ВРШЧАНА, РЕВИДИРА ДОКУМЕНТ ИЗ 1974. Дудови вапе за новом заштитом
ДРВОРЕДИ дудова, који се налазе са обе стране пута између вршачких села Уљма и Избиште - прошле јесени делимично изгорели у атарском пожару - до децембра би требало да добију нове мере заштите.

Фото: Ј.Ј.Баљак
Циљ је да се отклоне све неправилности у досадашњој бризи о том дрвећу, старом око 200 година, па ће Покрајински завод за заштиту природе, као надлежни орган, пописати преостала стабала и утврдити њихово здравствено стање. Потом ће бити прописан и начин на који ово природно благо треба третирати...
Локална самоуправа је ове дудове, заједно са истоветним дрворедима са обе стране пута Вршац - Стража и Избиште - Загајица, још 1974. ставила под обједињену заштиту, као споменик природе ботаничког карактера. Никада се, међутим, о њима није правилно старала, нити је издвајала средства за спровођење мера заштите.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
Били бројнији од винограда
ИАКО данас то звучи незамисливо, у Вршцу је током 18. века било више површина под засадима дуда, него под виноградима. Тада су постојали прописи да свака кућа мора имати бар 20 ових стабала, док је за њихову сечу и уништавање претила и - смртна казна.
Прича се и да је Марија Терезија, својевремено, наложила да сви младенци - по склапању брака - морају на ободима свог места да посаде по два дуда. Тако су се стварали ветрозаштитни појасеви и, превасходно, обезбеђивала храна за свилене бубе које једу само лишће белог дуда...
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
На то су лане - само четири месеца пре избијања пожара у ком су потпуно изгорела три, а петнаестак стабала је претрпело озбиљна оштећења - јавно указала еколошка удружења из Вршца, на чију је иницијативу Завод сада и покренуо ревизију документа о заштити, старог пола века.
- Очекујемо да ће током 2026. бити урађена и ревизија заштите за дрвореде ка Стражи и Загајици. Осим историјске и амбијенталне вредности, они имају и велики еколошки значај јер су једино уточиште за птице и друге животиње међу пространим ораницама, а уједно штите и саобраћајнице од сметова и јаких удара ветра - указује Дејан Максимовић из еколошког центра "Станиште", додајући да је Завод првобитно планирао да овај посао обави тек 2028.
Еколози сада од локалне самоуправе траже да друго предузеће именује за управљача тим заштићеним подручјем, јер тврде да "Војводинапут" из Панчева, који је већ 51 годину задужен за бригу о дудовима, нема капацитета да квалитетно обавља тај посао, с обзиром на то да се не бави ниједном еколошком делатношћу...
- У документу о заштити јасно пише да се дудови не смеју орезивати, а њима су годинама сечене комплетне крошње. Преживели су разна ратна стања, пожаре, олује и громове, али су управо због неадекватне бриге већ дуго у лошем стању. Стабла су углавном шупља и осакаћена тим сечењем "у главу" - објашњава Илдико Немет из Покрета горана Вршца, која се нада да ће се нове мере заштите доследно поштовати, како би дудови још дуго сведочили о томе да је у том граду некада главна привредна грана била свиларство.

Фото: Д.Максимовић

Фото: Ј.Ј.Баљак

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)