АРХИВ ВОЈВОДИНЕ ПРИПРЕМА СЕ ЗА ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ВЕЛИКОГ ЈУБИЛЕЈА Слава Кириловићу, првом управитељу
КАДА, наредног маја, Архив Војводине буде обележавао велики јубилеј - век постојања - двориште ове значајне установе, поред зеленила и цвећа, красиће и биста Димитрија Кириловића. Рођен у Куману, 1894, а преминуо у Новом Саду, 1956, био је први архивар и управитељ овдашње Државне архиве.

ФОТО: В.МУЧИБАБИЋ
Иначе, међу урамљеним фотографијама свих досадашњих челника Архива Војводине, у холу зграде, с леве стране, Криловићева - сасвим разумљиво - прва.
Сматрајући да овај портрет није довољан да би се сачувало сећање на његове заслуге и значај за развој архиварства, др Небојша Кузмановић, актуелни челник Архива Војводине, иницирао је израду и постављање бисте која се већ ствара у атељеу вајара Ђорђа Лазића Ћипше, у Сремским Карловцима.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
Идеја
ВЕЋ деценију, визија директора Архива Војводине је да део града у којем се налази зграда ове установе буде препознатљив по Архиву и Музеју Војводине.
- С обзиорм на то да су ове две важне установе ту, готово једна уз другу, лепо би било да тај простор постане Трг културе - сматра Кузмановић.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
- Биста је већ урађена у глини и ускоро ће у ливницу - открива нам Кузмановић, додајући да ће бронзано обележје до краја године бити завршено, а постављена је до 19. маја следеће године, на стогодишњицу постојања Архива Војводине.
Иначе, историја Архива Војводине почиње још далеке 1926, о чему сведочи документ пронађен пре безмало две деценије у Архиву Србије, у ком пише да је "отворена буџетска линија за Архив Војводине". Крајем исте године, Кириловић је постављен на место управника Државне архиве за Војводину, а претходно је краће време радио као помоћник секретара Матице српске.
Плодоносни аутор
ДИМИТРИЈЕ Кириловић написао је и објавио више од стотину научних радова из области културне и политичке историје српског народа. Највише се бавио историјом школства у Војводини, односно његовим развојем и напредовањем - од Велике сеобе под Чарнојевићем, до савремених дана.
Приредио је и каталог антикварних штампаних књига за период од 1494. до 1880, које поседује Библиотека Матице српске.
Овај плодоносни аутор сахрањен је на Алмашком гробљу у Новом Саду.
- Архив је објавио монографију о Кириловићу - казује Кузмановић како се чува сећање на овог знаменитог човека. - У плану је да публикујемо његова сабрана дела и да установимо награду са његовим именом, која би се додељивала најбољем архивисти у Војводини.
План је, открива, и да се поводом значајног јубилеја објави Лексикон архивиста са подручја Војводине, а да простор између зграда Архива и Музеја Војводине постане парк Присаједињења.
- Следеће године навршавају се и два века од рођења Светозара Милетића и исто толико од оснивања најстарије књижевне, културне и научне институције, Матице српске - подсећа Кузмановић. - Жеља нам је да то заједно обележимо и са наследницима Светозара Милетића увелико договарамо да оснујемо његов легат, својеврсни легат присаједињења.

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)