СРПСКА ЧИТАОНИЦА "ЛАЗА КОСТИЋ" У СОМБОРУ ОБЕЛЕЖИЛА 180. РОЂЕНДАН Будни чувари вере и нације
СВЕЧАНОМ академијом у сомборском Народном позоришту, Српска читаоница "Лаза Костић" обележила је 180 година постојања.
ФОТО: Град Сомбор
- Српска читаоница је стални подсетник и не само то, она није само књигохранилиште, како се некада говорило, то јест неко складиште књига, ма колико оне биле вредне, или место на којем се читају књиге. Она је много више од тога - поручио је архиепископ новосадски и митрополит бачки Иринеј који је, по благослову патријарха Порфирија, поменутој установи уручио Орден Светог Саве другог реда.
Захвалност
СРПСКА читаоница "Лаза Костић", поводом великог јубилеја, уручила је захвалнице пријатељима установе и члановима Почасног одбора, а посебно признање - звање почасног председника, додељено је Петру Арамбашићу.
У оквиру свечаног програма, наступили су ученици музичке школе "Петар Коњовић" и црквени хор "Цар Константин и царица Јелена".
Подсећајући на историјат Читаонице, њен председник Борислав Аврамовић истакао је да нису изневерили основни постулат оснивача - чување традиције, обичаја, језика и писма српског народа.
- Српска читаоница није се одрекла свог идентитета, поштујући друге народе са којима делимо животни простор. Зато очекујемо да се такав однос развије и према припадницима нашег народа, ма где он живео... Поред традиционалних вредности, одржавања братске љубави и међусобног поштовања са нашом црквом, обележавања крсне славе, јубилеја, вођења рачуна о историјском значају установе и њеном угледу, развијањем добрих односа са својим комшијама, сарадњом са другим удружењима, установама и институцијама, опрезно водимо рачуна о свом месту и раду у Србији, али и у региону - истакао је Аврамовић.
У име локалне самоуправе у Сомбору, члан Градског већа задужен за област финансија и привреде, Сава Дојић, захвалио се српској читаоници и њеним члановима на неговању националне културе и баштине.
- Ова установа је од свог оснивања била језгро и симбол националног идентитета српске културе и духовности, али и просветитељства. Под своје скуте привијала је најумније људе свог времена, који су знали да једино сабрани око заједничких вредности имамо моћ да сачувамо непролазне вредности и обезбедимо опстанак, останак и развој - закључио је Дојић.
Препоручујемо
СА КАДЕТИМА У ПЛАНИНЕ: Промоција Војне академије у Вршцу, па успон до Гудуричког врха
13. 03. 2026. у 16:54
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (0)