ЛОЈАНИК – ПРАИСТОРИЈСКИ КАМЕНОЛОМ: Изложба у Народном музеју у Краљеву
У Галерији Народног музеја у Краљеву, у петак 13. фебруара, биће отворена изложба под називом „Лојаник: Праисторијски каменолом јасписа и опала” чији је аутор др Вера Богосављевић Петровић, музејски саветник Народног музеја Србије.
Народни музеј Краљево
Лојаник, на северним падинама Столова, на десној обали Ибра, надомак Матарушке Бање, представља јединствено налазиште палеоботаничког карактера на чијем простору су откривени фосилни остаци силификованог, окамењеног дрвета и као научно-истраживачки резерват заштићен је 1963. године.
Археолошка истраживања потврдила су рударски концепт екстракције сировина на Лојанику, откривши објекте површинског копа у виду плитких јама и ровова на обе стране брда.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ЕПСКИ ДЕБАКЛ! Арина Сабаленка избачена са Ролан Гароса
НАЈБОЉА тенисерка планете Арина Сабаленка неће се такмичити у завршници Ролан Гароса.
03. 06. 2026. у 15:48
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)