НЕОБИЧАН ПРОЈЕКАТ КРУШЕВАЧКОГ НАРОДНОГ МУЗЕЈА - КУЋЕ СИМИЋА: Заборављене играчке као успомене из детињства

Софија БАБОВИЋ

16. 08. 2020. у 14:30

ПОСЛЕ више месеци сакупљања успомена из детињства Крушевљана током епидемије ковида 19, завршен је оригиналан пројекат Народног музеја - Куће Симића "Више од игре - дечје игре некад и сад".

НЕОБИЧАН ПРОЈЕКАТ КРУШЕВАЧКОГ НАРОДНОГ МУЗЕЈА - КУЋЕ СИМИЋА: Заборављене играчке као успомене из детињства

Фото: Музеј

Стручњаци су успели да прикупе на десетине текстова о помало заборављеним дечјим играма из 20. века, фотографије које илуструју дечје рођендане, окупљања и најбезбрижнији део живота, али и саме играчке које су обележиле одрастање различитих генерација у Крушевцу.

Аутомобилчићи, кликери, барбике, праћке, домине, хула-хоп, ролшуе, порцуланске лутке, биће заједно са причама о "жмурки", "између две ватре", "нека бије, нека бије" - део јединствене изложбе на јесен, која ће, сва је прилика, бити отворена у складу са посебни епидемиолошким правилима.

ПОСЕБАН сегмент изложбе биће и играчке из етнографске збирке музеја.

- Цела изложба припремана је онлајн, приче и фото-документација пристизали су нам путем друштвених мрежа и електронском поштом, а када је почео рад музејских установа крајем априла, добили смо и прве играчке на нашу адресу - каже кустос Зорана Ковачевић. - Недавно је о припреми наше изложбе изашао стручни текст Националног комитета ИКОМ Србије, који се бави проблематиком рада музеја током пандемије. Био је изазов да се цео пројекат реализује на овај начин, али мислим да смо захваљујући Крушевљанима који су нам се јављали из целог света добили сјајан резултат.

КАКО се играла "жмурка", "залеђени деда", шта је "шуга", сазнаје се из приче Весне Богдановић, која ће такође бити део каталога који је у припреми.

- Ми као деца никада нисмо били болесни, а од вишесатног играња и здравог начина живота нисмо ни имали времена када да се разболимо. Деца нису знала у наше време ни за дечји дијабетес, целулит, гојазност -записала је Весна Богдановић.

Фото: Музеј

Дечје игре, посведочили су Крушевљани, зависиле су од годишњег доба.

- У пролеће и јесен би најчешће правили колаче од блата, а зими снешка, тунеле од снега, санкали се и грудвали или се тоциљали (клизали) - присећала се Крушевљанка Гордана Симић. - Лети смо возили тротинете и ролшуе, све док се не би упалила улична расвета.

Фото: Музеј

УЧЕСТВУЈУ И ПОСЕТИОЦИ

КУЋА Симића већ годинама развија интерактивне изложбе у којима најнепосредније учествују и посетиоци музеја. У овом изложбеном простору до сада су организоване и поставке старинских рецепата, одеће, рођендана, успомена са путовања, представљани су славски и други обичаји, а неретко су саму изложбу пратиле и "радионице" - сусрети са посетиоцима, учесницима изложбе, који су на лицу места припремали и представљали експонате из саме поставке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући

ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.

27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане

ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.

25. 08. 2025. у 13:15

ЦИНИЧАН - У ПОЗИТИВНОМ СМИСЛУ: Москва о Трамповим покушајим да оконча ратове

"ЦИНИЧАН - У ПОЗИТИВНОМ СМИСЛУ": Москва о Трамповим покушајим да оконча ратове

ПРИСТУП америчког председника Доналда Трампа у вођењу дипломатије кроз склапање трговинских договора "прилично је циничан", али у позитивном смислу, изјавио је у петак представник Кремља Дмитриј Песков.

05. 09. 2025. у 19:51

Коментари (0)

ЈУЖЊАЧКА ПОСЛА! Ево шта је Пикси донео Пешићу и кошаркашима: Па, да се окрепе мало... (ФОТО)