СРБИ САДЕ ОВО ВОЋЕ: Засади се једном, а зарада долази сваке године од плодова
КАКО хектар под воћем доноси приход колико и 10 хектара под ратарским културама, све је више воћара у деспотовачкој општини.
Од 100 хектара, колико је под воћем, доминира шљива под којом је 60 хектара, а друга, све заступљенија воћка је орах, кога има на тридесетак хектара. Деспотовчани се опредељују за њега, јер може дуго да стоји у љуспи или у језгру, па се лакше складишти, док су за већину воћа потребне хладњаче или прерада. Цена не варира, дефицитаран је на тржишту и исплативији од осталог воћа, али се дуже чека на обрт средстава. У старту су већа улагања, али касније је мање одржавање.
- Пун род ораха може да се очекује од дванаесте до осамнаесте године, а уз добро одржавање век му је од 25 до 50 година. Значи, сади се за наредне генерације. Зато су многи који не желе да им њиве предака буду закоровљене, а нарочито земљаци на привременом раду у иностранству, послушали мој савет да не праве објекте, јер је то мртав капитал, већ да саде орах - каже председник Удружења воћара и виноградара Саша Нешић.
УЗ САДНИЦЕ УВЕЗЛИ И ЦРВЕ
УВОЖЕЊЕМ садница, орашари су, нажалост, увезли и црва званог бели дрвоточац, којима су саднице биле заражене. Уколико се не примене превентивне мере, он се уочи тек друге, треће године. Уништава младе ластаре и кроз стабло се спушта ка корену биљке. Зато је Нешић поставио феромонске клопке.
Како је по струци пољопривредни техничар, он помаже, али и услужно одржава све плантаже ораха на територији деспотовачке општине, као што су плантаже Живорада Зарића из Липовице и његове снахе Оливере на пет хектара домаћег сејанца, који су у Швајцарској, и на плантажу Граде Којадиновића из Деспотовца, који је у Шведској, а које су засађене пре четири године.
- Водећа сорта на Којадиновићевој плантажи је амерички чендлер, коју је први засадио у Србији, а опрашивач је "франкет". Има бољу цену и прођу у свету, а пошто је то такозвана побољшана пирамида, на три-четири спрата, плодови се сакупљају механички, рађа већ у другој години, за разлику од домаћег који почне да рађа између пете и седме године. Којадиновић размишља и о производњи ораховог уља, али су му потребна скупа постројења - вели Нешић.
Препоручујемо
СВАКА ЧАСТ: Наталија је ученица седмог разреда и најбоља је математичарка
03. 09. 2020. у 19:36
СЛАЂАНИН И МИЛАНОВ ДАР: Освештан крст и место будуће Азбуковачке богомоље
06. 09. 2020. у 22:24
СТАБИЛНА ЕПИДЕМИОЛОШКА СИТУАЦИЈА У КРАЉЕВУ: Само два узорка позитивна на КОВИД-19
06. 09. 2020. у 16:21
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)