ДОМ ПОСЛЕДЊЕ НАДЕ: Наставља се племенита мисија прихватилишта за старе и немоћне у Нишу

Д. АЛИХОЏИЋ

19. 12. 2020. у 08:26

НИКО од нас не може да зна шта га чека на крају пута, јер живот понекад "заигра" и на погрешну страну, па наједном схватите да сте бескућник којем је кревет клупа на железничкој станици.

ДОМ ПОСЛЕДЊЕ НАДЕ: Наставља се племенита мисија прихватилишта за старе и немоћне у Нишу

Фото Д. Алихоџић

Нити је то спавање, нити се може назвати животом, али нисам имао где - каже један од станара Прихватилишта за старе и немоћне у Нишу, Зоран Вукић (62).

Срећом, он више није на улици и ове хладне дане проводи у топлом кревету - са обезбеђеном храном и основним средствима за хигијену - а услуга смештаја је, због актуелне епидемиолошке ситуације, из Геронтолошког центра пресељена у други простор и годишње ће трајати шест месеци.

Јер, почетком децембра је почело да ради Прихватилиште које многима без могућности да негде другде презиме и биквално значи - спас. Реч је о људима који су ушли у систем социјалне заштите, али док се њихов коначни смештај не дефинише, једноставно, нису имали где да бораве. На новој адреси места има за њих десеторо и то у овом тренутку задовољава потребе.

- Кућа у Студени, где сам живео са покојном, невенчаном супругом, срушила се, а ја немам новац да је поправим. Она чак и није моја, само имам прво коришћења, а повремено радим све што ми се понуди и чекам пензију. Тако ћу, за две и по године, испунити услове за одлазак у старачки дом. Дотад, немам где, јер деце немам, баш као ни неку имовину која би ми обезбедила старост - вели Зоран који не може да упореди живот на Железничкој станици и нови, мада привремени дом, па једва чека да му нешто дају да ради, макар да уреди двориште, јер није научио да седи беспослен.

ОАЗА Детаљ из дневног боравка, Фото Д. Алихоџић

А, простор Прихватилишта заиста одише топлином јер су се запослени баш потрудили да корисницима, после свега што су проживели, улепшају предстојеће дане.

- Овде смо сви породица, без обзира на то ко ће се колико задржати. Није нам циљ да их само нахранимо, већ и да им дамо снагу, односно пробудимо вољу за животом. Свако од њих носи тешко бреме и нико не би требало да има предрасуде према бескућницима. Јер, и они су некада имали нормалан живот, али су се околности на њихову штету - сложно поручују психолог Горица Цветковић, социјални радник Милица Пешић Раденковић и педагог Марина Перић.

БУЏЕТ

- БУЏЕТ за социјална давања у 2021. није смањен, већ је и благо повећан, па ће износити око 700 милиона динара. Већа средства су предвиђена за неке трајне социјалне услуге, попут смештаја одраслих, али и деце која су жртве насиља. Такође, са два на четири милиона је повећан и буџет намењен вантелесној оплодњи - истиче члан Градског већа Душица Давидовић.

Тако је, засад у соби за изолацију, уточиште пронашао човек који је у јуну изашао из болнице после прележаног можданог удара, а онда је изгубио стан, деца нису желела да га збрину, па је спавао у аутомобилу, испред своје некадашње зграде. За њега се заузео комшија који више није могао да гледа како се болестан смрзава....

СУДБИНА Зоран Вукић са неговатељицом, Фото Д. Алихоџић

Овде је кров над главом нашла и Нишлијка која потиче из богате лекарске породице, али је због зависности од наркотика све кренуло низбрдо. Од последица актуелног вируса, каже, син и супруг су јој преминули, ћерка није подобна да се стара ио њој, а онда је морала да прода стан...

- Људи којима су помоћ и заштита заиста потребни често остају невидљиви, јер их је срамота онога што их је снашло, па се крију. Напуштени од свих и препуштени сами себи, безуспешно покушавају да дођу до неког решења, али без подршке државе и система тешко им је да успеју. ето, овај Нишлија што је завршио у аутомобилу сигурно не би преживео зиму, али никада није хтео да тражи милостињу - закључује директор Прихватилишта Милош Ранђеловић, млад човек који се читавог живота бави хуманитарним радом. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE