ВЕНЦИ ЗА 215. РОЂЕНДАН: Вршчани обележили велики јубилеј Јована Стерије Поповића
ПОЛАГАЊЕМ венаца на гроб Јована Стерије Поповића, на Градском гробљу у Вршцу, локална самоуправа и народног позориште које носи његово име, данас су обележили 215 година од рођења овог славног Вршчанина.

Фото: Ј.Ј.Б.
Стерија је рођен 1. јануара по старом, односно 13. јануара по новом календару, 1806. године, а интересантно је да се у овој години обележава и 165 година од његовог упокојења, с обзиром на то да је преминуо у својој педесетој години.
-Кратак животни пут једног од најзнаменитијих Срба у себи је окупио све оно што не би испунило десетине других људских живота. Несебично и пожртвовано је радио на добробит српске културе, а свој печат је оставио у области науке, законодавства, школства, књижевности, позоришне критике, реторике... – истакла је Ивана Ранимиров, чланица Градског већа за културу.
Она је подсетила и да је Вршац увек био духовно средиште његове уметности.
-Све што је Стерија урадио излази из временских оквира и након скоро два века од његовог физичког одсуства итекако добија трајну вредност и улази у културно наслеђе, на чему му је његов Вршац неизмерно захвалан – додала је Ранимиров.
Стеријин надгробни споменик је, иначе, пре три године обновљен на иницијативу ЈКП „Други октобар“, с обзиром на то да он нема наследнике, који би бринули о његовој вечној кући.
Препоручујемо

САНАЦИЈА УДАРНИХ РУПА НА ПУТЕВИМА У ВРШЦУ: Посао ће бити завршен у току јануара
08. 01. 2021. у 12:48

ГРАДЕ НОВИ ВРТИЋ У БАНАТСКОМ КАРЛОВЦУ: Новац за радове тражиће на конкурсима
07. 01. 2021. у 16:56

ДОГОВОРЕНО ПРИМИРЈЕ ИРАНА И ИЗРАЕЛА: Трамп - Крај рата; Бомбе САД нису уништиле нуклеарна постројења? (ФОТО/ВИДЕО)
РАТ Израела и Ирана - 11. дан.
23. 06. 2025. у 08:17 >> 00:53

ХАМНЕИ ПРЕВАРИО ТРАМПА: Америка гађала празно нуклеарно постројење?
ВИСОКИ ирански извори рекли су Реутерсу да је већина високо обогаћеног уранијума на локацији Фордо уклоњена пре америчког напада.
22. 06. 2025. у 10:37

СЛИКА ИЗ СРБИЈЕ КОЈА СЛАМА СРЦЕ: Трагичан разлог зашто рода 2 дана не напушта згариште - изгорело 2 хектара жита
СВАКЕ године, упркос молбама и апелима, велики број људи пали стрљику и на тај начин долази до пожара у којима страдају туђи усеви, али нажалост и животи невиних бића.
27. 06. 2025. у 16:50
Коментари (0)