БУЈА ЛОЗА СА ХИЛАНДАРА: Прослава Светог Трифуна у Трстенику и Александровцу
ПРОСЛАВА Светог Трифуна, заштитника виноградара, у Трстенику је почела орезивањем лозе у порти Цркве Свете Тројице, где расте мали искаламљени виноград из манастира Хиландар.
Фото Б. Прибановић
Порта главне богомоље у Трстенику једно је од 31 места где је испред богомоља у Србији посађена лоза са Свете Горе 2018. и коју је успео да искалеми Ранко Пантелић из Селишта.
- Поставили смо и клупу у порти за младенце да се фотографишу испод хиландарске лозе, са жељом да буду благословени породом, имају складан и дуговечан брак - каже Милена Турк, председница Општине Трстеник.
- Сада имамо жељу да се наредне године окупимо у много већем броју и по традицији славимо.
Трстеник, Фото Б. Прибановић
Прошле јесени је на десетине гроздова никло у омаленом винограду у порти. Калемљење и садња Хиландарске лозе одиграла се захваљујући групи интелектуалаца окупљених око Одбора за обнову манастира Милентија, Епархији крушевачкој, Завичајном музеју Жупе, научнику проф. др Небојши Марковићу и монасима Хиландара.
Винари витешког реда "Монах Доситеј" орезали су прве чокоте винове лозе у селу Злегиња код Александровца.
Препоручујемо
ОБНОВЉЕНА САЛА СИНОДИКА: Покрајинска влада финансијски помогла радове на Хиландару
15. 01. 2021. у 09:09
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)
СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".
26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50
Коментари (0)