ЧАЧАНИ СВАКА ЧАСТ: Борба против аерозагађења - у градском језгру угашена последња котларница на мазут

В. И.

17. 02. 2021. у 17:59

И ПОСЛЕДЊА котларница на мазут која се налазила у центру Чачка угашена је, те је прикључена на градски систем даљинског грејања.

ЧАЧАНИ СВАКА ЧАСТ: Борба против аерозагађења - у градском језгру угашена последња котларница на мазут

Фото: В. Илић

На овај начин елеминисан је значајан извор аерозагађења у градском језгру.

- Чачак има једну од ретких топлана која у потпуности користи гас, који је еколошки најприхваљтивије гориво. Котларница у центру, која је била стара и у лошем стању, сада је прикључена у систем даљинског грејања и то ће позитивно утицати на квалитет ваздуха. Чинимо све што је у нашој моћи да квалитет живота у граду на Морави буде на што већем нивоу – казала је Мирјана Ђоковић, помоћница градоначелника Чачка задужена за екологију.

Град Чачак има гасификовани даљински систем грејања, тренутно нема велику индустрију чији би димњаци загађивали ваздух, а највећи узрочник аерозагађења су издувни гасови и индивидуална ложишта.

- Велики број домаћинстава користи чврсто гориво за грејање, то је један од кључних проблема и зато ће бити убрзан процес гасификације. Где год за то постоје услови, стимулисаћемо грађане да се прикључе на систем централног грејања. Неопходно је и смањити саобраћај кроз сам центар града, што ће бити могуће када се улица 10 изгради у пуном профилу - изјавила је Ђоковић.

Фото приватна архива

Мирјана Ђоковић

Након што је стара котларница у центру угашена, у плану је изградња и нових котларница за Агрономски факултет и Машинско - саобраћајну школу.

Иначе, на две локације у Чачку инсталирани су мерачи квалитета ваздуха. Нови уређаји мериће вредности ПМ 10 и ПМ 2,5 честица, које су протеклих недеља, због њиховог знатно повишеног нивоа, изазвали узнемирење јавности у граду. Мерачи су постављени у близини ОШ “Свети Сава“ у Атеници и код Прехрамбено угоститељске школе у Авенији.

Нови уређаји мериће честице ПМ 10 и ПМ 2,5. Ти параметри контролисани су прошле, као и претходних година, на 84 узорка. Кроз програм за 2021. планирано је много више – да се мерење врши 280 дана, што ће дати знатно комплетнији увид у стање квалитета ваздуха. Као и до сада, информације о мерењима биће објавлљене на сајтовима Завода за јавно здравље Чачак и нашем еколошком порталу. У договору са руководством Дома културе, резултати ће бити објављивани на ЛЕД екрану на тој установи, да грађани могу да их виде бар пет пута дневно. Те информације моћи ће да очитају и на својим телефонима, преко посебне апликације. Није нам намера да било шта прикријемо од наших грађана, јер ми немамо резервне градове за живот – закључила је Ђоковић.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПРОНАШЛИ СМО НОВУ ДЕСТИНАЦИЈУ ЗА ЛЕТО 2025! Осећајте се као на Карибима, а само два сата од Београда