СУРОВОСТ У КЛУПИ НА ДНЕВНОМ РЕДУ: Нови Сад оснива ђачки парламент за сузбијање насиља, почиње с радом на пролеће
НА пролеће током ове школске године у Новом Саду ће бити оформљен Градски ученички парламент за борбу против насиља у школама, који ће чинити ђаци, представници основних и средњих школа - потврдила је јуче "Новостима" Дина Вучинић, председница Координационог тела за борбу против насиља у школама и чланица Градског већа за образовање.
Тиме ће Нови Сад бити први град у Србији који је у борбу против насиља у школама укључио ђаке и формирао њихов парламент за ову намену.
- Свака од 36 основних и 16 средњих школа у Новом Саду имаће свог представника у Ђачком парламенту. Формирање парламента биће ускоро завршено и он ће почети са радом - казала је Вучинићева уз наду да ће пандемијска слика бити повољнија те да ће ученички парламент моћи да се окупља макар парцијално.
У зависности од пандемије, парламент ће се у почетку одржавати "онлајн" комуникацијом. На почетку ће се парламент бавити најургентнијим темама, а дневни ред ће предлагати управо ђаци. Они су најупућенији у облике и степен насиља међу вршњацима у основним и средњим школама.
- Циљ је у сваком случају да се успостави директна комуникација са њима и да чујемо њихове идеје и предлоге како бисмо ефикасније утицали на превенцију насиља у школама - казала је Дина Вучинић.
ПАЖЊА НА ОНЛАЈН НАСТАВИ
ОВАЈ тим је покренуо и пројекат Cinteraction, а реч је о апликацији која помаже предавачима да виде колика је пажња студената за време онлајн предавања.
- Када студенти раде задатке, зна се да им је пажња усмерена на њихово решавање, а ситуација је другачија када су предавања преко платформи - предочава проф. др Ћулибрк.
- Апликација ће регистровати оно што би предавач приметио у реалним условима предавања у учионици са студентима.
Координационо тело и Ђачки парламент ће од представника ученика добијати информације, предлоге и савете. Са своје стране ће ученицима помагати у сузбијању вршњачког насиља, али и у спречавању употребе психоактивних супстанци, алкохола и цигарета.
У недавној анонимној анкети међу 11.000 ђака, њих 11 одсто признало је да су починили физичко насиље над другима. Укупно шест процената починило је психичко, а упола мање њих физичко насиље над школским друговима. Анкета је уједно показала и да наведене облике насиља није пријавило 36 одсто ученика. Њих 34 одсто насиље је пријавило родитељима, 17 процената школи, шест процената пријатељима, а свега четири одсто - полицији.
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)