ТРЕЋИ РУДНИК УГАСИЋЕ СЕЛА! Протест мештана Плане и Лешја код Параћина против новог каменолома на планини Баба
МЕШТАНИ два параћинска села, Плана и Лешје, окупили су се у недељу испред новог, трећег по реду, каменолома на планини Баба, огорчани радом овог рудника и учесталим минирањима.

Фото З. Рашић
Посебно их, тврде, плаши то што ће нови рудник бити десет пута већи од постојећих каменолома. Убеђени су да ће рудник угрозити њихове водотоке и путеве који нису предвиђени за 70 шлепера дневно, а страхују и од могућих земљотреса. Зато су се мештани оба села на збору изјаснили против његовог отварања.
- У августу прошле године направили смо петицију и више од 4.000 људи се изјаснило против отварања овог рудника, али инвеститор то није поштовао и наставио је даље са радовима. Ми смо већ пре 40 година изгубили воду после отварања првог рудника. Сад ћемо изгубити и оно што је од воде остало. Ово је наша борба за опстанак на овим просторима. Буде ли се отворио овај рудник, ми ћемо у року од десет година сви морати да се селимо одавде. А у питању је око хиљаду породица - каже Драган Ристић, председник Савета МЗ Плана.
Додаје да је републичка инспекција за заштиту животне средине обавила надзор и донела решење којим се забрањује експлоатација кречњака на копу "Лешје" на територији КО Плана, док не стигне студија о процени утицаја на животну средину. Међутим, минирање је настављено, што не угрожава само Бабе, атрактивне у туристичком смислу, већ и неколико кућа које се налазе у близини.
- Рудник се налази само 800 метара од извора у Лешју ваздушном линијом, те је извесно да, због детонација, вода одлази у дубину и да ће манастир и село остати без воде - убеђен је Бобан Момировић. - Биће ово пешчара за десетак година. Уз то, имали смо земљотрес овде месец дана по експлозији војног магацина у Параћину. А сад, замислите колико ће експлозива бити потребно за 70 шлепера дневно. Нађите ми једну планину у Европи која има три каменолома у пречнику од километар и по ваздушном линијом. Нема! - сигуран је Момировић.
ТРЕНУТНО САМО ИСТРАЖНИ РАДОВИ
ДИРЕКТОРКА "Крушевац пута" Весна Лазаревић тврди да имају "све папире", да су тренутно у истражним радовима и да нису још почели експлоатацију:
- "Крушевац пут" стално користи камен из каменолома Плана, знамо да је веома квалитетан. Израдили смо зато студију оправданости а лане смо добили одобрење Министарства рударства за експлоатацију грађевинског камена на овој локацији у пољу површине 12,3 хектара. Ми смо купили од мештана око седам хектара парцела. С обзиром на то да је 2020. била изборна, каснило се око одлуке о изради плана детаљне регулације.

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

"ЦИНИЧАН - У ПОЗИТИВНОМ СМИСЛУ": Москва о Трамповим покушајим да оконча ратове
ПРИСТУП америчког председника Доналда Трампа у вођењу дипломатије кроз склапање трговинских договора "прилично је циничан", али у позитивном смислу, изјавио је у петак представник Кремља Дмитриј Песков.
05. 09. 2025. у 19:51
Коментари (1)