КОМЕНТАР: Клечање
КАКО роб ступи на Србску земљу, од онога часа постаје слободним, или га ко довео у Сербију, или сам у њу побегао."
Ово је члан 118. Сретењског устава Кнежевине Србије, изгласан давне 1835. године, којим се у овој земљи укида ропство.
Пуних 113 година касније, 1948. године у Сједињеним Америчким Државама, бар на папиру, Декларацијом о људским правима Уједињених нација, укинуто је то исто ропство. У мају 2020. године убиство тамнупутог демонстранта Џорџа Флојда у Минеаполису покренуло је глобалну кампању о томе како су и "црни животи важни", па је све пренето на фудбалски терен, и траје и даље...
Прексиноћ је фудбалска репрезентација Србије несрећно, аутоголом изгубила два бода у Даблину против Републике Ирске (1:1), а пре меча су играчи обе селекције клечали пола минута на терену. Ово је већ другу сезону, поготово на теренима широм британских острва, део протокола у знак протеста и сећања на поменути догађај.
Океј, што би рекли наши домаћини. Али, имам неколико питања за госте те утакмице: Да ли сте знали да, према протоколу ФИФА, нисте имали никакву обавезу да клекнете пре меча?
Да ли сте знали да су поменуте, давне 1835. године, преци ваших домаћина и њихове прве комшије држали децу тамне пути у кавезима и водали их по свету, показујући их као циркуску атракцију и даље мислећи да је ропство сасвим нормална ствар? Ко вам је пре меча у Даблину рекао да би било "сасвим О. К." испоштовати домаћина? Да ли знате како ваше колеге, из Чешке, Пољске и Мађарске, реагују у идентичним ситуацијама? Да ли знате зашто Немања Матић не носи цвет мака на дресу Манчестер јунајтеда? Да ли знате да ваши преци, а ни данашњи навијачи Србије, никада нису волели фудбалере који лако клекну?
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)