НЕЋЕ МОЋИ: Недолазак Лаврова и наш пријатељ Шолц

Филип Родић

12. 06. 2022. у 10:00

ПОГЛЕДАЈТЕ (прилично јадну) листу земаља које је Лавров посетио од фебруара - наслов је текста из пера надарене новинарке Нове С, у којем се ликује над чињеницом да је главни дипломата једне суверене државе спречен да посети другу суверену државу.

НЕЋЕ МОЋИ: Недолазак Лаврова и наш пријатељ Шолц

Фото: Приватна архива

"Наиме, од почетка руске инвазије на Украјину, шеф руске дипломатије био је у само осам званичних посета - у Турској, Кини, Индији, Алжиру, Оману, Таџикистану, Бахреину и Саудијској Арабији", наводи она, истичући чињеницу да Лавров није био ни у једној европској земљи.

Занемаримо сад блесави евроцентризам који избија из идеје да је све изван Европе "јадно", што је последица слепе аутоколонијалне, па чак и расистичке заљубљености у ЕУ. Битније је незнање, односно неразумевање геополитичког значаја Лавровљевих посета. О значају посета Кини и Индији је, дубоко сам уверен, сасвим излишно говорити, посебно ако се узме у обзир да је Њу Делхи глатко одбио снажне америчке притиске и уцене да би прекинуо сарадњу с Русијом. Иначе, те две "јадне" државе су прва и трећа на свету по бруто домаћем производу према паритету куповне моћи, што је метод којим се стиче најреалнија слика о стању економије једне државе, много знаковитији од упоређивања према номиналном БДП-у.

И ПОРЕД снаге и тежине коју Кина и Индија (иако нису у Европи) имају на светској сцени, много важније и занимљивије су посете Лаврова Оману, Бахреину и Саудијској Арабији.

Задржимо се због концизности текста сада само на Саудијској Арабији, после Израела најважнијем америчком савезнику на Блиском истоку, и на тек неколико детаља у вези с актуелним односима те земље са САД, Русијом и Кином. Дефакто први човек те државе Мохамед бин Салман је у данима по почетку руске интервенције у Украјини одбијао да одговори на позиве председника САД Џозефа Бајдена, и услиши његов захтев да повећа производњу нафте како би се нанела штета Русији, те је остао веран ранијем споразуму с Москвом. Ријад је прст у око гурнуо Вашингтону и чињеницом да с Кином преговара о продаји нафте у јуанима, што би представљало почетак краја петродолара, једне од најважнијих америчких полуга у међународним односима. Још једна на "јадном списку" држава које су указале гостопримство Лаврову је Турска, иначе друга по снази НАТО армија, чији је председник Реџеп Тајип Ердоган, између осталог, сада препрека остварењу тренутно геополитички најзначајнијем питању у Европи - учлањењу Финске и Шведске у НАТО - и чији су односи с Москвом, упркос осцилацијама, све бољи и бољи.

РУСКА дипломатија је, дакле, у ова три месеца имала две плодне посете кључним америчким савезницима. А шта је за то време радио Лавровљев амерички колега Ентони Блинкен? Квантитативно, његов скор је нешто бољи од Лавровљевог - он је обишао 14 држава - али квалитативно и не баш, пошто је обилазио углавном Вашингтону вазалне државе. Блинкен је био у Белгији (на састанку НАТО-а), Пољској, Молдавији, Литванији, Летонији, Естонији, Француској, Израелу, Мароку, Алжиру, Панами, Украјини, Јапану и Уједињеним Арапским Емиратима (чији је лидер Мохамед бин Зајед такође одбијао Бајденове позиве). Укратко, док Москва јача своје везе по свету, Вашингтон се бори да консолидује постојеће у времену када су неке државе све невољније у повиновању суицидној политици санкција против Русије.

ТО ЈЕ контекст у којем је супротно сваком принципу међународне дипломатије и дијалога спречен долазак руског министра спољних послова у Београд. Да ли је тај потез колективног Запада и њему потчињених балканских држава спремних да га следе најчешће и на своју штету одраз моћи, или слабости, процените сами.

УМЕСТО "злог" Лаврова којег су наши прави пријатељи ("Да ли је то Црна Гора опет спасила образ Србије" - "Данас") спречили да дође у Београд, шири "малигни руски утицај" и одведе нас на погрешну, мрачну страну историје, дошао нам је немачки канцелар Олаф Шолц, чија земља није пропустила ниједну прилику да нас бомбардује и убија, али је наш највећи спољнотрговински партнер (рекао бих да је логика да се, упркос свему, иде за оним с којим се има "највећа економска размена" и да то буде најјачи мотив - логика проститутке). А шта нам је то донео наш пријатељ Шолц? Поред тога што нам је на "децидиран и оштар начин" тражио да починимо ритуално самоубиство увођењем санкција Русији, донео је и јасну поруку да уз то треба да из својих груди ишчупамо срце и одрекнемо се Косова и Метохије зарад срећне будућности у европској породици. Иако је овакав потпуно неочекивани Шолцов приступ изненадио председника Вучића, он се снашао и одговорио му у духу Светог новомученика Вукашина Клепачког: "Немојте да се љутите што је наш однос према Косову другачији од вашег, јер онолико колико ви волите територијални интегритет Украјине, Срби воле територијални интегритет Србије. Извините."

МОЖДА и јесте боље, како то кажу домаћи натољупци, што Лавров није успео да допутује до Београда, а Шолц јесте. Порука која нам је послата спречавањем шефа руске дипломатије да дође је много јаснија и јача од било које коју је он овде могао донети.

Уосталом, готово све што су Београд и Москва имали једно другом да кажу речено је у телефонском разговору председника Путина и Вучића, а презир, бахатост и осионост коју је Запад показао су били незамисливи, иако очекивани. Тај исти презир, бахатост и осионост демонстрирао је и Шолц и на то добио оно пристојно Вучићево "извините", што се може тумачити и као озбиљан дипломатски фијаско. Истинита је оцена једног немачког новинара да је Шолц у Београд дошао и без штапа, и без шаргарепе. Додао бих да је уместо тога понео нож којег се, показало се, нисмо уплашили. Извините.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (19)

ДВАДЕСЕТ ГРАДОВА ОБОГАЋЕНО УРБАНИМ ВРТОВИМА У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА : „Никло као ја“