БРУЦОШИ: По свему судећи, ускоро ће за катедрама бити само лоши ђаци
И ОВЕ године студије срске књижевности моћи ће да се упишу без иједног освојеног бода на пријемном испиту. Већ деценију гледамо срозавање квалитета студената српског језика и књижевности, а на уписним листама увећава се број лоших ђака.
Чињеница је да за све наставничке факултете влада све мање интересовање, да млади неће у просвету, правдајући одлуку малим платама у школама, лошим статусом просветара, мањком поштовања родитеља и деце према овој, некада уваженој професији. Али и са тим предубеђењима, на другим факултетима који образују будуће педагоге, и интересовање и квалитет бруцоша ипак су већи. Тако да је сумња да постоје и други разлози за мрзовољу младих према сопственом језику и књижевности потпуно оправдана.
Годинама се смањује фонд часова српског језика и књижевности у средњим школама.
Класично образовање замењује дуално, читање уступа место сатима праксе. Држава сама ђацима даје најбољи пример небриге за сопствени језик и писмо. Годинама се предлог закона који је требало да заштити национално писмо и језик вукао по фиокама. А када је коначно усвојен, његовим применом не бави се готово нико.
Лингвисти су узалудно тражили натпредметни статус српског језика, да му се у настави да већи значај, али и та иницијатива отишла је у ветар. Молили су и да се повећа број часова српског језика у школама, образлагали да смо убедљиво на зачељу у Европи по томе колико имамо наставе матерњег. Ни то није имао ко да чује.
Тако да, осим ретких заљубљеника и добрих ђака на врху листе будућих студената српског језика и књижевности, не треба да чуди што већину чине они који би тешко могли да упишу нешто друго. Некада је занимање професор било престижно, а ускоро ће, по свему судећи, за катедрама бити само лоши ђаци.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (1)