ЋИРИЛИЦА: Апсурдно је да је идеја инстант националног и идеолошког инжењеринга још жива и актуелна
ОШТАР, бескомпромисан и суров, Троцки је одмах после Октобарске револуције затражио увођење латинице као писма руског језика.
Сматрао је да треба покидати све везе са Царством, руском културом и традицијом и да само латиница даје светски карактер совјетској револуцији. Ова идеја није заживела, а реч "револуција" се у 20. веку најчешће писала ћирилицом.
Овај заборављени пример добро показује значај писма за идентификацију и афирмацију једне идеологије. То је и мотив украјинског председника Владимира Зеленског, који је покренуо петицију да Украјина напусти ћирилично писмо и у званичну употребу уведе латиницу.
Није ту реч о практичној страни латиничног алфабета, тастатурама и писању вајбер-порука.
Реч је о радикалном раскиду са Русијом и руском културом. Преузимајући "урођено" писмо малог броја Украјинаца са крајњег Запада и посредно га намећући дубоко ћириличној већини, Зеленски покушава да Украјину преко реда, преко везе и преко ноћи прикључи Европи, Европској унији, НАТО и свему осталом западном и антируском.
Мило Ђукановић у усиљеном "латиничењу" Црне Горе видео је пут за неприродан раскид са српском историјом, културом и традицијом. У чему, јасно је, није успео.
Ова три примера показују и колики је страх од моћи слова ако се пишу на одређени начин.
Чекићи потезани на табле у Вуковару разбијају и илузију да су писмо само знаци који се могу, према ћудима политике, сувим актима успостављати и укидати.
Апсурдно је да је идеја инстант националног и идеолошког инжењеринга још жива и актуелна, иако ју је 20. век безброј пута разбио. Упркос томе, латиницу и данас многи виде као путоказ ка Бриселу и Вашингтону, иако је колико пре 100 година умало показивала ка - Москви.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
ОСАМ ГОДИНА МЛАЂИ Овај Србин је муж Ведране Рудан: "Променио ме је набоље" (ФОТО)
ДАНАС живе у складом браку.
15. 12. 2024. у 19:07
Коментари (0)