ЧАРДАК
У СЕПТЕМБРУ 2014, када су Текију и околину задесиле бујичне поплаве, телевизија је емитовала прилог о ужасним последицама које су подивљале речице оставиле за собом.
Уплакана, очајна, једна жена у чијој је кући вода оставила пустош, рекла је: "Купићемо нов намештај и белу технику, а све ово што је уништено бацићемо доле у поток"!
Тако је вероватно и било, јер њене речи су слика наше нарави. Широм Србије, отпад често завршава у потоцима, оним што знају да пресуше, али "полуде" при првим обилним падавинама, и носе све пред собом. У депоније смо претворили и реке, пунећи их смећем и свиме оним за шта мислимо да нам више не треба: пластичним флашама, старим намештајем, дотрајалим бојлерима и белом техником, гумама и шкољкама аутомобила, угинулом стоком... А посебан "украс" су кесе које висе са растиња уз обале. Толико је отпада у нашим рекама да чак и струју "краде" загушујући турбине хидроелектрана.
Природу и њене силе не можемо обуздати. Али, себе можемо, иако све указује да из катастрофалних поплава нисмо ништа научили. Настављамо по старом, бахати смо, неодговорни. То поткрепљује и слика чардака у Тутину која је ових дана обишла Србију.
Нечију идеју да сазида објекат над коритом реке, потписом су 2010. оверили и надлежни.
Сагласили се стручњаци! Кажу, објекат не угрожава корито реке. А, питају ли се прети ли река њему кад се једном у 10, 20, 50 година претвори у незаустављиву неман?! Нису ништа бољи ни они што покрај реке Чемернице зидају куће, тамо где им дедови ни тор не би направили, јер су знали да кад надође оставља само чемер.
Примера има много, а решење једно - одговорност. Само тако последице природних непогода неће бити још катастрофалније.
Препоручујемо
Г2: Самит земаља Г20 избацио је Кину у орбиту као јединог правог такмаца САД
23. 11. 2022. у 07:00
НАСИЉЕ: Родитељи, васпитачи и законодавци - у питању је будућност наше деце
21. 11. 2022. у 07:00
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)