НЕКАДА је ствар престижа била бити студент Катедре за српски језик и књижевност на Филолошком факултету у Београду. Индекс су добијали само најбољи матуранти. Последњих десетак година, места остаје и после септембарског уписног рока. Ни ова година није изузетак. Пријавило се тек њих 34 на 100 места.

Индекс

Новости

Слично је и на Пољопривредном, Шумарском, РГФ, ТМФ... С друге стране, психологија, као и сваке године, претрпана - пет кандидата на једно место. На ФОН-у више од 2300 пријављених.

Иако је извештај после уписа исти више од деценије, ни универзитети, ни Министарство просвете не реагују. Ни то што неким смеровима прети гашење, јер нема студената, као да их претерано не узбуђује. Само констатације, анализе, из године у годину. Без иједног конкретног корака како би се напунили амфитетари. Оно што је некада било незамисливо, сада је реалност. На студије за будуће професоре српског језика и књижевности уписују се кандидати и са тридесетак бодова. Тек да не буде празно.

Преобимно градиво, уџбеници који су стари и по неколико деценија, тешки испити, сувопаране лекције, предавања по принципу "екс катедре" - најчешће су замереке које матуранте одвлаче од студија српског језика. Празни амфитетари уклапају се у тренд урушавања српског језика, чега смо свакодневно сведоци.

"Бинго" је наћи неки од натписа на ћирилици или српском језику, ђаци лектире "читају" и саставе пишу са "Интернета", уместо да причају и полемишу да часу они заокружују тачне одгворе на контролним задацима. Не знају да пишу, да читају. За њих је проблем да разумеју прочитан текст и шта значи - горд.

Минут до 12 је да надлежни нешто предузму. Јер, како је говорио Вук Стефановић Караџић: "Језик је хранитељ народа, докле год живи језик, докле га негујемо и поштујемо, њим говоримо и пишемо, прочишћавамо га, умножавамо и украшавамо, дотле живи и народ".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.

03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (0)

ДЕЈАН ТОМАШЕВИЋ ЈАВНО ОТКРИО: Ево зашто није био на сахрани мајке Миће Берића, жене коју је познавао више од 30 година!