ЗАШТО ЕВРОПИ СМЕТА НАШ УГОВОР С КИНОМ? Док чекамо Брисел, Пекинг нам нуди развој
ЕВРОПСКА унија је издала једно од најзабавнијих саопштења у историји ове заједнице. Повод је Споразум о слободној трговини Србије и Кине.

Фото: П. Митић
Поручују из Брисела да ће све будуће чланице морати да раскину све уговоре који су у супротности са Споразумом о стабилизацији и придруживању.
Писци као да нису знали да земље кандидати, као и наша Србија, знају да кад постану део староконтиненталног високог друштва, неће моћи да имају партнерства са другим државама, савезима... Знају веома добро! Али?! Србија ће у ЕУ да уђе 2007, па 2009, 2012, 2013, 2018, 2025? И сад амбициозно 2030. године. Ово су били наслови, како у европској, тако и у домаћој штампи. И? Ништа!
Из Тиране, наша пријатељица Урсула фон дер Лајен поручује да је нама и нашим комшијама ЕУ наменила шест милијарди евра. Али, када се реформишемо. И ми. И они. Када? Бога питај? Дотад како живети? Како се развијати? Хранити децу? Опет, Бога питај?!
Да нисмо храбро надограђивали "челично пријатељство" са Кинезима, половине ауто-путева и скоро целе брзе пруге не би било. Возили бисмо слалом кроз излокане друмове за чију поправку не бисмо могли да добијемо кредите од наших западних, савезничких држава. Дадоше нам Кинези. Наравно, не бесплатно, али дадоше! И Србија изгледа другачије. Чак се и ЕУ, после преузимања кинеског кредита Црногорцима за ауто-пут ни из чега у ништа, сети да би могла да се укључи и код нас. И "просу" грант од 600 милиона евра за шине од Београда до Ниша. А незахвални Срби, жељни развоја и просперитета, сад би још тешње да сарађују са Кинезима. Није нам доста. Са дна би до просека?! И то без питања?!
И, е, мој друже бриселски, немој да сумњаш да ћемо раскинути све уговоре који ти сметају, само ако си стварно и искрено спреман да нам пружиш руку. Да нас прихватиш са нашим посебностима, као што и ми тебе прихватамо са посебностима твојим.
Дотад, пусти нас, друже бриселски, да градимо путеве од Сомбора до Кикинде, од Зрењанина до Новог Сада, да имамо модерне возове, брзи интернет, да нађемо тржишта за нашу робу. Ми морамо да живимо, а све мање можемо да чекамо.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (1)