СРБИ, ЧУВАЈТЕ СВОГ ПРЕДСЕДНИКА: Ауторски текст Радета Лесковца, српског политичара из Хрватске
НЕ живим у Србији, али са великом пажњом пратим све што се догађа у српској држави и друштву. И наравно да о томе имам свој став.
Ипак, одувек сам размишљао и придавао највећи значај питањима националне политике, дакле, ономе што се тиче нас као народа, нас као Срба, без обзира живимо ли у Србији или на неком другом месту. То ми је било најважније и најдрагоценије.
На нашу велику несрећу ту су нам се догодила највећа спотицања, лутања, заблуде и болни промашаји. Нестанком Југославије наша колективна национална свест остала је збуњена и паралисана југословенством. Олако смо заборавили прошлост, па нам се историја поновила крваво и трагично. Два пута у истом веку своју добронамерност понудили смо искрено и безрезервно не разумевајући да други једноставно нису као ми и да ћемо за њих увек бити "великосрби", "хегемони" и "непријатељи". Нисмо били свесни колико смо као народ пропатили и изгубили не размишљајући довољно да је заиста важно знати истину о свом припадању, знати ко су нам преци, каква је наша прошлост и коме можемо веровати. Наш историјски грех није био само заборав, већ и наставак залуђености бесмисленом комунистичком идеологијом. Требало нам је отрежњење.
Почело је стидљиво, уз велике отпоре, неслагање, али је ипак почело. Када се осврнемо иза себе, деценију иза, видимо да је државна политика својом континуираном и храбром посвећеношћу истинским националним интересима баш овом питању приступила озбиљно и одговорно не осврћући се превише на отпоре, а било их је, било их је много. Језик, нешто што нас толико јасно одређује, још увек је називан српско-хрватским, чак и у Српској академији наука. Зачарани магијом националног заједништва народа и народности (највише властитом кривицом), заборавили смо да смо Срби, народ велике и славне прошлости испуњен богатом традицијом која нас сврстава међу часне европске народе. О томе се није писало, није се говорило, а политика је дубоко и темељито разорила наше национално биће и учинила га готово непрепознатљивим. Из овог тешко објашњивог, бесмисленог и погубног националног самоодрицања од властитих корена, требало се извући што пре и безболније. Због нас самих, а највише због будућих генерација младих Срба.
Данас, са пристојне временске и просторне удаљености уверен сам да је главни покретач и ослонац широког и свеобухватног националног освешћења садашњи српски председник Александар Вучић. Када сам га први пут видео како целива руку српском патријарху, знао сам да његова политичка мисија није само обично председниковање, већ нешто много више. И управо "то више" показало се у годинама иза нас. Својом националном политиком, председник Вучић омогућио је стварање друштвеног амбијента у ком обични људи исказају своја национална осећања отворено и слободно, без бојазни да ће им се нешто замерити или да ће бити погрешно схваћени. Чувари нашег идентитета - Црква, вера, језик и писмо и наша национална историја постају покретачи великих и значајних промена у темељима политике самосталне српске државе.
Приликом доношења важних одлука о питањима од националног интереса, председник Србије никада не заобилази Свети синод нити патријарха. У свакој таквој прилици са њима се састаје и саветује. Оснажењем Цркве као институције, њезина важност у друштву враћа нам веру и верску традицију. Данас су црквени бракови готово изједначени с грађанским. Држава Србија финансира изградњу и обнову православних верских објеката не само у Србији већ и у државама окружења у којима живе православни Срби. Српски дом у центру Вуковара без помоћи Владе Србије био би и у наредних педесет година ругло града и велика српска срамота. О изградњи Храма Светог Саве, обнови значајног дела Хиландара страдалог у пожару није потребно ни говорити, јер је то свима већ познато.
Наша национална историја, ослобођена наметнуте хипотеке "великосрпског хегемонизма" путем историјске истине засноване на чињеницама постаје доминантна снага нашег националног јединства и слоге. Коначно, наше младе генерације упознају се са прећуткиваном и занемареном историјом својих прадедова који су губили животе за велике националне идеје на Кајмакчалану, Ветернику, Козјаку, Брегалници, Солунском фронту. Биле су то велике победе једног малог народа. По истом принципу наша национална историја ускраћена је и за истину о великим трагедијама и страдањима. Колико је само времена требало да прође да би Јасеновац, "Олуја", Петровачка цеста били јасно обелодањени, без политичких и идеолошких слагалица, не само нама Србима, већ и европској и светској јавности.
Ипак, уз све то, дочекали смо да после вишедеценијске тишине српски председник покрене и спроведе идеју колективног сећања организујући велике скупове у данима наших највећих страдања. У Батајници, Бусијама, Новом Саду, Бањалуци, Приједору... Срби су одавали пошту својим прецима, али и најмилијима страдалима у последњем великом етничком чишћењу. Све ове скупове увек је предводио председник Вучић и на њима говорио језиком чињеница и истине. Сваке године, а сада ће бити већ десета, на овим обележавањима придруживао се све већи број страних дипломата и бораца за истину. После 70 година снимљен је и први играни филм о тим страдањима, "Дара из Јасеновца".
Велики сам поборник добрих порука, не само у политици већ и у животу. Добре поруке усмеравају нас на прави пут, чине нас бољим људима и хуманистима. У годинама које су прошле било је много симболике и порука које је српски председник слао. За ову прилику издвојио бих само две које за мене имају посебан значај и вредност. Тренутак, када лично уручује кључеве новоизграђених станова српским породицама протераним из Хрватске и са свих других места и када у згради Председништва угошћује српску децу из земаља у окружењу. Верујем да нас је снага ове националне политике више него икад ујединила као народ, развила у нама осећај сигурности, али пре свега и изнад свега осећај поноса што смо Срби и што припадамо српском роду. Својом политиком учинио је да, иако не живимо сви у једној земљи, не осећамо границе као препреку да будемо јединствени и сложни, да будемо Срби.
Могао бих овај текст завршити већ одомаћеном реченицом: "Можете да га волите или не, али ...". Наравно да нећу, јер у тој реченици нема ни храбрости ни истине. Она је кукавичка и неискрена. Завршићу речима: Ми поштујемо и волимо таквог председника, јер он то заслужује. Енглези су свом суверену исказали највећу љубав и поштовање познатом историјском реченицом која се налази чак и у њиховој химни: "Lord, save the King", па зашто и ја не бих са пуно захвалности и задовољства поручио: Срби, чувајте свог председника, јер таквог нећете скоро имати.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)