У ПРЕСЕЉЕЊУ НОВЕ АУТОБУСКЕ СТАНИЦЕ У БЕОГРАДУ ЗАБОРАВЉЕН "КОФЕР" СА ЋИРИЛИЦОМ: Мајстори смо у самопоништавању, зар не?
БЕОГРАД је после 58 година добио нову аутобуску станицу, главно чвориште међународних, међуградских, приградских и туристичких линија аутобуса. Али, у том пресељењу неко је изгубио "кофер" са ћирилицом или је можда није ни спаковао?!
Тако нас на новој станици уместо лога БАС дочекује BAS, и редом латинички натписи: на главном улазу, шалтерима, паноима са информацијама, чак и у дечјем кутку, што је и најпогубније јер су нам деца од пелена окружена латиницом, а своје писмо, своју ћирилицу, углавном открију тек када пођу у школу...
Душебрижници који упорно понављају да су у Србији оба писма равноправна, рећи ће да на станицу долазе међународне линије, да је латиница у том смислу пријемчивија. Но, долазили су и на стару где је све било исписано ћирилицом и на енглеском. И нисмо чули да је неком странцу било тешко да се снађе. Из целог света путници слећу и на београдски аеродром, где су власници, странци, испоштовали и Србију и њено писмо па "Аеродром Београд" пише ћирилицом и на енглеском. Тако је и на Београдској арени. Да ли је можда неки странац неће наћи?
БАС је акционарско друштво и, нажалост, Закон о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма, даје му за право да све натписе испише латиницом!?! Али, БАС-у је Град Београд уступио земљиште за нову станицу, Влада Србије из Фонда за развој дала кредит за изградњу, а отворио ју је градоначелник Александар Шапић, познат по истицању националних вредности. Јесу ли представници власти затражили да натписи на новој станици буду ћирилички или су ћутањем или, што је још горе, не примећивањем на коначном пројекту допринели узнемирујућем податку да је употреба ћирилице у јавном простору Србије сведена на свега 10 одсто?
И све се ово дешава једва две недеље након што је министар културе Никола Селаковић поручио да брига о српском језику и писму није флоскула и најавио низ корака на заштити ћирилице. Неко је и овој иницијативи грубо потурио ногу. Неки од оних наших мајстора у самопоништавању. А, ту смо ненадмашни, зар не?
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
САГНУО СЕ ДА УПАЛИ СВЕЋУ, ПА СЕ СЕ СРУШИО: Мештани открили шта се догодило у цркви у Јабуковцу где је преминуо Милорад Милинковић
МИЛОРАД Милинковић умро је у порти цркве у Јабуковцу у 60. години, а мештани овог места проговорили су о немилом догађају.
07. 01. 2025. у 15:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (5)