КОМЕНТАР: Сирће
КАД је амерички председник Доналд Трамп током кампање наговестио да ће чим уђе у Белу кућу готово свим невладиним организацијама по свету бити заврнуте славине док се тачно не утврди шта САД добијају заузврат за силне доларе које разбацују, многи су помислили да се шали. Сад, кад се то и догодило, остало је мало насмејаних.

Новости
Ових дана активисти из невладиног сектора, па и они у нашој земљи, са стрепњом отварају електронску пошту, јер је из Вашингтона послат идентичан мејл с поруком да наредних 90 дана не рачунају на следовање из те земље. Процењено је да ће за три месеца моћи да се "пречешљају" сви финансирани програми и скенирају остварени циљеви.
Нимало затечен Трамповим потезом, изгледа, био је председник Републике Српске Милорад Додик, који је пре неколико дана најавио усвајање закона о НВО како би се знало одакле пристиже новац у РС након што је пресушио амерички извор.
"Не дај Боже, може доћи од неких фашиста", казао је лидер РС.
Сличан покушај потпредседника Владе Александра Вулина и његовог Покрета социјалиста - да се кроз закон о страним агентима у Србији разоткрију они који за туђе паре раде против сопствене земље - наишао је на буру негодовања. Њихов законски предлог је остао у фиоци, а разни шпијуни на слободи.
Најгласнији и најагресивнији се упорно опиру идеји да "метла" коначно уђе и у невладин сектор, због чега су као "издајници" и "страни плаћеници" означени и они чији су циљеви часни, а порекло новца неупитно. Ови први се, иначе, препознају управо по томе што много више воле доларе и евре него динаре, а подношење било каквог цеха одбијају с презиром, тумачећи то као непристојан гест задирања у туђе џепове. Међутим, уколико Трампова забрана потраје и након 90 дана нема сумње да ће се такви сами одати стављајући катанце на тапацирана улазна врата својих организација.
Све те мутиводе, скривене у невладином сектору, који потрошише силне туђе девизе "учећи" нас демократији, владавини права и родној равноправност, надамо се, на крају ће добити лекцију да она народна не важи увек, јер је сирће кисело, без обзира на то да ли је бесплатно.

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

"ОН ЈЕ СРБИН, И ТИМЕ ЈЕ СВЕ РЕЧЕНО" Ко је Биковићева бивша која је приведена због ДРОГЕ? "Привлаче ме хулигани!"
Аглаија Тарасова је приведена на московском аеродрому због проналаска наркотика
05. 09. 2025. у 15:39
Коментари (0)