ЗБОГ ИНЦИДЕНТА СА RYANAIR-ом: Велика Британија уводи санкције за „Северни ток 2“ и „Јамал“?
ПРЕДСЕДНИК Одбора британског парламента за међународне односе Том Тугендхат заложио се за увођење санкција против гасовода „Северни ток 2“ и "Јамал Европа“, који пролази преко територије Белорусије, после инцидента са летом авиокомпаније "Рајанер“.

Фото АП
Шеф Форин офиса Доминик Раб рекао је да ће Велика Британија са савезницима размотрити санкције.
- Потребно је зауставити ‘Северни ток 2’ и ‘Јамал’ који иде преко Белорусије и који обезбеђује новац тиранском режиму - рекао је Тугендхат обраћајући се Рабу на седници која сазвана због инцидента.
Раб је одговорио да ће се Лондон консултовати с партнерима, после чега ће се одлучити о даљим корацима.
- Тугендхат је указао да је још једна мера ‘Северни ток 2’. Хитно ћемо размотрити све могућности (увођења нових санкција против Белорусије). Важно је да наши напори буду координисани - рекао је Раб.
Велика Британија је претходно увела забрану летова за белоруског авиопревозника „Белавиа“, објавио је АФП, а преноси РИА. Министар спољних послова Доминик Раб најавио је дипломатске мере против Минска, не искључујући санкције.
Амбасадор Белорусије позван је на разговор у Форин офис.
Инцидент са принудним слетањем у Минск
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
(Спутњик)
Препоручујемо

БЕЛОРУСИЈА ОТКРИЛА НОВЕ ДЕТАЉЕ: Хамас претио да ће активирати бомбу изнад Виљнуса
24. 05. 2021. у 16:36

ЛАЖНА ПРЕТЊА ТЕРОРИСТИЧКИМ НАПАДОМ: Авион "Луфтханзе" одлетео са аеродрома у Минску
24. 05. 2021. у 16:41

ЛУКАШЕНКО ДОНЕО РАДИКАЛНУ ОДЛУКУ: Протерано сво особље амбасаде Летоније у Минску
24. 05. 2021. у 17:38

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

САМО 5 ЗЕМАЉА: Ко је све гласао за Србију и како - максималних 12 од комшија (ФОТО)
ПОСЛЕ завршеног финала "Евровизије 2025", на званичном сајту престижног музичког такмичења објављено је и како су гласале земље учеснице у полуфиналима.
18. 05. 2025. у 11:34
Коментари (3)