ПРЕСУДА СТАНИШИЋУ И ФРЕНКИЈУ: Хаг осудио бивше челнике ДБ на 12 година затвора
ТЗВ. Међународни механизам за кривичне судове изрекао је првостепену пресуду бившим челницима Службе државне безбедности Србије Јовици Станишићу и Франку Симатовићу.
Фото: Принтскрин
Јовица Станишић и Франко Симатовић Френки су оптужени за злочине током ратова у бившој СФРЈ.
Јовици и Фрнекију 12 година
Осуђени су на 12 година затвора.
Судија је истакао да ће обојици бити урачунато време проведено у притвору
16:00 - "Ван разумне сумње доказано да су обојица знали за кампању убиства, прогона и принудног премештања у Хрватској и БиХ, али се ради о посредним доказима"
Хаг наводи да су учесници у УЗП делили намеру да се присилно и трајно уклони већина несрпског становништва, али из посредних доказа се не може донети закључак о кривици ван разумне сумње.
- Кривично одговорни за помагање и подржавање кривичних дела убиства, депортације, присилног премештања и прогона у Босанском Шамцу - наводи Хаг.
15:53 - Нема доказа за УЗП
Хаг тврди да тужилаштво није доказало да је постојала заједничка злочиначка сврха у "удруженом злочичаком подухвату".
Такође, нема доказа за конкретну помоћ Радовану Караџићу или другим "учесницима УЗП".
Јовица Станишић и Франко Симатовић су са привремене слободе у Србији враћени 24. јуна у притвор у Схевенингену.
Фото: Принтскрин
Пресуду Станишићу и Симатовићу, након поновљеног суђења, изриче веће председавајућег Бартона Хола са Бахама, у којем су и судије Џозеф Масанче из Танзаније и Сеон Ки Парк из Јужне Кореје.
Тужилаштво је тражило доживотни затвор, одбрана ослобађање.
Фото: Принтскрин
Браниоци Станишића и Симатовића тврде да тужилаштво није успело да докаже везу њихових клијената са осталим члановима УЗП-а и затражили су ослобађајућу пресуду.
Фото: Принтскрин
Хашки трибунал је у мају 2013. године, после првог суђења, Станишића и Симатовића ослободио кривице.
Тужиоци су уложили жалбу, а апелационо веће Трибунала је у децембру 2015. поништило првостепену пресуду и наложило ново суђење.
БОСАНСКИМ "СПЕЦИЈАЛЦИМА" СЕ СМЕЈЕ ЦЕО СВЕТ: Избачени са такмичења, а криви им Срби и Додик (ФОТО/ВИДЕО)
СНИМАК специјалаца из Федерације БиХ на такмичењу СWАТ Цхалленге у Уједињеним Арапским Емиратима постао је потпуни хит на друштвеним мрежама.
12. 02. 2026. у 14:42
ВАКЦИНА ПРОТИВ РАКА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Добијамо је одмах после Руса, ево када ће је примити наши пацијенти
МИНИСТАР без портфеља задужен за област међународне економске сарадње Ненад Поповић изјавио је данас да ће у мају први пацијенти у Русији примити вакцину против рака, а да ће пацијенти из Србије бити први који ће одмах после руских, крајем године, примити ту вакцину.
12. 02. 2026. у 09:41
ЈК ПРИЗНАЛА: "Са њим сам изгубила невиност - први пут са Немањом био је грозан, ужасан"
"ИМАЛА сам 18 година. Било је грозно искуство. Помислила сам: "Како некоме ово може да се догоди?" Било је ужасно."
10. 02. 2026. у 07:32
Коментари (1)