ИНТЕРВЈУ Горан Ракић: Приштина користи пасивност Брисела

Д. ЗЕЧЕВИЋ

09. 08. 2021. у 10:08 >> 10:09

ДИЈАЛОГ је процес у коме стране настоје да реше проблеме разговором и трагањем за компромисом, уз поштовање сопствених потписа.

ИНТЕРВЈУ Горан Ракић: Приштина користи пасивност Брисела

Фото Танјуг

Када ово имате у виду, као и понашање Приштине, онда се јасно види њихова намера да блокирају дијалог. Јер, нити у дијалог улазе са искреном намером да се решавају проблеми, нити поштују обавезе које су досад преузели. Зашто је то тактика и да ли у томе имају нечију подршку, не бих да спекулишем, али је такво понашање ирационално и неодговорно према грађанима који су им дали подршку на изборима.

Овим речима Горан Ракић, председник Српске листе и министар за заједнице и повратак у влади привремених институција у Приштини, одговара на питање "Новости" да ли верује да ће преговарачки процес у скоријој будућности довести до неких конкретних резултата, поготову што је и последња рунда дијалога у Бриселу поново показала да Курти, осим признавања тзв. Косова, нема других циљева.

Очекујете ли да Европска унија примени механизме како би се дијалог несметано наставио? И шта урадити да се Приштина примора да коначно формира Заједницу српских општина?

- Европска унија је својом пасивношћу допринела понашању Приштине. Невероватно ми је да ни осам година након потписаних споразума немамо формирану Заједницу српских општина, а за шта је гарант био Брисел. У том смислу сам делимично разочаран, јер ЕУ није неко неформално удружење, већ озбиљна организација која има економске, политичке и друге механизме за спровођење својих одлука и политика. Ако видимо да то кад је у питању Приштина изостаје, онда је мој став да је Брисел пасиван, апсолутно оправдан и примерен.

ЗАБРАНЕ И ХАПШЕЊА

СА којим се све препрекама суочавала странка на чијем сте челу?

- Било је тешко изборити се са свим клопкама и замкама које су сачекале нашу странку. Било је ту забрањених спотова, неоснованих хапшења и малтретирања највиших руководилаца СЛ. А на изборима 2019. године чак су нам и одбачени гласови.

Колико вас забрињава то што је за Приштину неприхватљива чак и ставка која подразумева уздржавање од акција које би водиле насиљу и дестабилизацији?

- То је посебно опасна ситуација. Крхки мир на овим просторима се мора чувати по сваку цену и драго ми је да у многим ситуацијама наши грађани нису насели на провокације већ су били суздржани. Ипак, верујем да Кфор као респектабилна организација и војна сила неће дозволити Приштини авантуризам који би овај регион послао на опасан колосек.

Фото Танјуг

Малтретирање Драгице Гашић, једине српске повратнице у Ђаковицу, постало је симбол односа Приштине према нашем народу. Како у таквим околности охрабрити прогнане Србе да се врате на КиМ?

- Изузетно тешко под оваквим притисицима под којима данас живи или боље рећи преживљава Драгица Гашић. Она је херој 21. века и симбол борбе српског народа за повратак, нормалан живот и суживот. Остаће велика мрља на лицу многих који су морали да стану у заштиту Драгице Гашић, а то су пропустили да учине. Она је вишеструко дискриминисна. Прво, јер је Српкиња повратница, једина у Ђаковици, друго јер је жена, треће јер је болесна... И све то није било довољно да неки из међународне заједнице реагују. А када говоримо о повратку, ту нам недостаје одрживи повратак. Ту пре свега мислим на два битна аспекта, економски и безбедносни. Ако нема безбедности, како се вратити, а с друге стране, ако се вратите, а ваш локал, њива или шума су узурпирани, од чега ћете живети? Све у свему, резултати су поражавајући, број повратника на Косову је међу најмањима на свету.

ЈЕДНОГЛАСНО ИЗАБРАН

НЕДАВНО сте по други пут једногласно изабрани за председника Српске листе. Колико ова функција обавезује?

- Одоворност је велика када водите највећу и најјачу организацију српског народа на овим просторима. Српска листа, као кровна политичка конструкција српског народа, одлуку и о мом избору донела је на страначким органима једногласно, што је уједно и признање за рад свих нас у руководству странке.

У току је наоружавање тзв. војске Косова, а све се више прича и о увођењу обавезног војног рока. Може ли се, и како, спречити евентуални притисци на Србе?

- Српска листа је јасно приликом усвајања незаконитих одлука око косовских безбедносних снага поручила да су то неуставне одлуке и за нас неприхватљиве. С друге стране, апсолутно подржавамо договор којим се забрањује долазак косовских безбедносних снага на север. Оно што забрињава је одлука у Приштини, да у време велике економске кризе проузроковане вирусом корона издваја огроман новац за милитаризацију овог простора уместо да тај новац усмери на економски опоравак и подршку привреди.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице