МИЛОШ ВУЧЕВИЋ: Породица је нешто најлепше и најважније, треба да стимулишемо рађање другог и трећег детета

ГРАДОНАЧЕЛНИК Новог Сада Милош Вучевић састао се са министром за бригу о породици и демографију у Влади Републике Србије Ратком Дмитровићем.

МИЛОШ ВУЧЕВИЋ: Породица је нешто најлепше и најважније, треба да стимулишемо рађање другог и трећег детета

Фото: Инстаграм/Милош Вучевић

Они су разговарали о темама везаним за демографију и мерама популационе политике.

- Министар је поделио са нама искуства са Самита у Будимпешти, где је био са Председником Републике, па смо могли да чујемо различита искуства на том пољу, између осталог тамо се огласио и представник америчке политичке сцене. Разговарали смо о приликама у Војводини и томе да је тешко задржати људе, на шта директно утиче равномерна регионална развијеност. Разумели смо поруку министра, да као Град треба више да стимулишемо рађање другог и трећег детета, јер ту се породице двоуме и на тај корак се теже одлучују. Ми апсолутно подржавамо министра и Владу, која права породице ставља у фокус политичког деловања. У данашње време породица је маргинализована и сматра се да чак спутава индивидуални развој. То је бесмислица, породица је нешто најлепше и најважније, и као Град настојаћемо да будемо партнер Влади у свим активностима на том плану. Радујемо се новом попису становништва и верујемо да ће нови преглед показати значајно повећање када је реч о Новом Саду – истакао је градоначелник Вучевић.

Министар Дмитровић оценио је да је демографска ситуација алармантна, али да охрабрује опредељење државе да уђе у решавање проблема и у боробу против трендова који су опомињући, и који могу да доведу до тога да се у наредним годинама пређе линија иза које нема повратка.

- Реч је о почетку нестајања народа. Први пут, након 56 година, у Србији живи мање од седам милиона људи. За 20 година изгубили смо 700 000 људи, и ово питање мора бити ван политичких оквира, посебно дневно-политичких и страначких. Корона је додатно утицала на негативне последице. Прошле године у односу наталитета и морталитета, изгубили смо град величине Шапца, око 54 000 људи, а првих осам месеци ове године говори нам да ће та бројка бити надмашена. Ово питање превазилази демографске мере, већ је то проблем пандемије са којом је суочен цео свет. Доставио сам предлог мера Председнику и у наредних месец дана разговараћемо о њима, да видимо шта буџетски може да се издржи. Ту се пре свега мисли на стимулацију рађања, али и олакшавање живота онима који су се одлучили да имају више деце – нагласио је министар Дмитровић.

Он је такође рекао да је стопа родности у Шведској 1,6, док је у Србији 1,5, што, како је закључио, показује да нису пресудна финансијска средства, већ да на низак наталитет утиче нови приступ животу и вредносни систем у којем деца више нису највеће богатство.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

Како је Каленић пијаца изабрана међу најлепше на свету?