И ДАНЦИ НАС КОЧЕ ЗБОГ РУСА: После Самита на Брду код Крања постало јасно да је европски пут Србије још у магли
ЛИДЕРИ Европске уније и региона напустили су Брдо код Крања, где се пре два дана одржао Самит ЕУ - Западни Балкан, а Брисел је, чак и са те висине, остао у магли.

Фото А. Станковић
После најновијег већања председника, премијера и канцелара, послата је стара порука - проширење да, али не знамо када тачно.
Ипак, неке државе, које до сада нисмо помињали као противнике пута Србије ка ЕУ, отвориле су карте. Попут Данске. Уз Немачку, Француску и Холандију, старе знанце, успротивили су се предлогу Словеније, да се Западни Блакан прикључи до 2030. године.
Одговор на то зашто се Данска прикључила дежурним кочничарима можемо тражити у недавној изјави министра спољних послова Јепеа Кофода, који је у августу, током посете Београду, поручио да подржава европске интеграције, али:
- Волео бих да Београд оствари већу повезаност са спољном политиком Уније.
Овде је поновљена порука коју често добијамо из Брисела да се, у једном тренутку, уколико желимо у ЕУ, морамо дистанцирати од Русије и Кине.
Према речима потпредседнице Центра за спољну политику Сузане Грубјешић, иза главних одлука ЕУ увек стоје веће силе, иако се, с времена на време, "истури" нека мања земља да се јавно успротиви.
- Врата нису затворена и то се види кроз реч проширење, која се нашла у усвојеној декларацији на Самиту. Стално се помињу услови које кандидати морају да испуне - владавина права, борба против корупције и организованог криминала, слободни медији...
Међутим, претходне земље кандидати су имали јасну мапу пута, датуме и које обавезе морају да испуне - истакла је Грубјешићева, за "Новости".
Према њеним речима, поједине чланице нису желеле да прихвате оквиран датум за приступање ЕУ:
- Проширење је непопуларно у неким чланицама ЕУ. Политичари морају да воде рачуна о томе шта мисле бирачи. Француска, која је иначе скептична према пријему нових чланица, посветиће се више кампањи за председничке изборе и ми се сада налазимо у вакууму, уз политичке промене у Немачкој.

Јепе Кофод, Фото Танјуг
Председник Француске Емануел Макрон рекао је да би за пријем нових чланица била потребна реформа европског процеса одлучивања. Ово се односи на проблеме које у својим редовима неколико година има "клуб 27", па се сматра да би нове чланице додатно закомпликовале већ сложене односе.
Иначе, Србија је 2009. године поднела захтев за чланство у ЕУ. Последње две године нисмо отворили ниједно поглавље односно кластер. Наредна шанса да макар мало одшкринемо врата ка Бриселу је у децембру када ће шефови свих земаља чланица одлучивати да ли смо напредовали у реформама.

Емануел Макрон, Фото АП
НОВАЦ ИЗ ФОНДА ЗА ПРУГЕ
С ОБЗИРОМ на то да је пријем у ЕУ, за сада, недостижна мисија, могли бисмо да искористимо новац из европског инвестиционог плана који је тежак око 30 милијарди евра и стићи ће као помоћ земљама Западног Балкана. Према незваничним подацима, Србија би могла да рачуна на десетак милијарди, али ће све зависити од предлога пројеката у које ћемо да уложимо новац. Ту би требало да се нађе обнова инфраструктуре - брза пруга на Коридору 10 која треба да повеже Србију са Бугарском и Грчком, Коридору 4 - поправка пруге Београд - Бар, еколошки пројекти за заштиту животне средине, дигитализацију...
Препоручујемо

АПЕЛ ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА: Грађани, молим вас вакцинишите се, близу смо победе! (ВИДЕО)
07. 10. 2021. у 14:19 >> 14:30

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (2)