ОДБРАНА КОСОВА, ОРУЖЈЕ И ХРАНА ЗА "ТРЕЋИ СВЕТ": Какве нам користи може донети сарадња са Покретом несврстаних

С. РОВЧАНИН ТОМКОВИЋ

13. 10. 2021. у 08:00

ПОДРШКА нашој земљи у решавању косовског питања, трговина наоружањем, храном и другим производима и културна дипломатија, само су неке од користи које би Србија могла да има после Самита несврстаних у Београду, на који је у уторак после два дана заседања спуштена завеса.

ОДБРАНА КОСОВА, ОРУЖЈЕ И ХРАНА ЗА ТРЕЋИ СВЕТ: Какве нам користи може донети сарадња са Покретом несврстаних

Фото Танјуг

Од 120 земаља ове организације, чак 70 није признало лажну државу Косово, а на скоро свим састанцима, билатералним и на маргинама, било је речи о јужној српској покрајини, што би могло да изнедри и нова отпризнавања. Према сазнањима "Новости", међу несврстанима је најмање десет држава које су спремне да повуку признање лажне државе.

Под чувеним куполама покрај Саве, док је још трајао самит, у уторак је отворен и Сајам наоружања, где је представљен најновији арсенал са којим располажемо, а вероватно ће се део тога продати на тржиште земаља које су послале своје делегате у српску престоницу.

Председник Србије Александар Вучић навео је у уторак да Самит Србија "није искористила ни за какву пропаганду, већ само за промовисање наше земље и Београда, али и трајних вредности као што су мир, територијални интегритет, суверенитет".

Он је на потез председнице привремених власти у Приштини Вјосе Османи, која је послала поруку државама учесница Покрета, а нису признале независност Косова, да не наседају на наводну пропаганду Србије, рекао:

- Они мисле да је политика у томе што ће сваки дан да нападну Србију и негирају све што ради. Мисле да се проблеми решавају и да сте политички посао завршили уколико дате што агресивнију изјаву, а да не радите ништа. Довољно је три пута да твитнете и решили сте проблеме. Хвала ако мисли да тако иде. Ми никога не варамо, не обмањујемо, а ако то неко ради то су они, иако они нису важни, већ они који их подржавају.

Према речима Владислава Јовановића, бившег министра спољних послова, несврстани су моћан војно-политички бастион за притисак на међународна тела, да се окрену решавању егзистенционалних питања:

- Србија се дуже времена позиционира на више страна, укључујући и земље несврстаних, западне државе, уз Русију и Кину. Повећан број пријатељских земаља онемогућиће неку недозвољену агресију на нас. Током самита смо имали времена да их још једном уверимо колико преседан око КиМ може да буде штетан и за њихове мултинационалне државе. Разговарало се о корони, климатским проблемима, најављује се скок цена и несврстани као целина имају средства да изврше притисак и значајни су за оздрављење механизама УН. Ми смо били једини који смо им раније помагали у развоју инфраструктуре и увођења модерне привреде. Велики број њих, попут Сингапура је сада далеко испред нас, Кина је преотела део колача у пројектима, али ту има још простора за нас.

Како је навео Јовановић, шанса је и у пољопривреди, јер су чланице Покрета углавном песковите земље, недовољно плодне и ту имамо шансе са храном и семенском индустријом, али свакако и са медицинским и ИТ технологијама.

- Нигерија је рецимо постала центар Африке за ИТ. Што се тиче војне индустрије, они су навикли да од нас купују пуно, без уцењивања и без притисака, што раде продавци из других земаља. Врло је битна и културна дипломатија, све те земље имају интересе да дођу овде да студирају, на западу је скупље и то могу само богати синови. Када сам пре 25 година био у Етиопији, два министра су били наши стипендисти, говорили су српски и били су веома захвални што су се школовали код нас - истакао је наш саговорник.

Расправа у пленуму настављена је и у уторак порукама да Покрет несврстаних представља глас већине држава у развоју и залаже се за учвршћивање мира и безбедности у свету, те да се само уз солидарност и једнакост може одговорити на све изазове.

И у уторак су на маргинама скупа одржани многи билатерални састанци

ЏАФЕРОВИЋ ЉУТ

БОШЊАЧКИ члан Председништва БиХ Шефик Џаферовић критиковао је Милорада Додика који се обратио на Самиту и рекао да је БиХ протекторат. Додик је појаснио да је говорио као представник РС, а не БиХ.

- Додик није могао да представља РС, јер ентитет нити је субјект међународног права нити је позван на самит. Позив је упућен само држави - рекао је Џаферовић.

СУСРЕТ ЈУНИОРА БРОЗА И НЕХРУА

ПОСЛЕ више деценија срели су се Титов унук Јосип Броз и син некадашњег председика Египта Абделхаким Гамал Абдел Насер. На вечери у српском парламенту седели су један поред другог.

- Присетили смо се заједничких лета на Брионима када смо били деца. Насер је долазио са свом својом децом и то је било дивно време. Последњи пут смо се видели 1989. Насеров син је остао веран том времену и пријатељству са нашом земљом. Надам се да ће на јесен бивши председник Гамал Абдел Насер добити једну од улица у Београду - сумирао је утиске Броз, за "Новости".

ЗАХВАЛНОСТ СРБИЈИ НА ГОСТОПРИМСТВУ

НА крају заседања министар спољних послова Азербејџана Џејхун Барјамов поручио је да су земље учеснице захвалиле његовој земљи на преседавању, а Србији на сјајној организацији догађаја и топлом гостопримству.

Он је рекао да су учеснице позвале да се укину препреке за извоз вакцина против короне свим земљама, подржале право на слободу и независну државу Палестину са Источним Јерусалимом као главним градом, и указале на значај декларације несврстаних из 1961. из Београда и принципа покрета - борбе за једнакост.

Министар спољних послова Никола Селаковић са гостима из Африке прокоментарисао је то што је самит пратило лоше време - киша. Одговорили су му да не брине због тога, јер је у Африци то добар знак, да долазе обећавајућа времена:

- Ево, на крају самита, почело је да сија сунце.

ОРГАНСКИ ПРОИЗВОДИ ЗА ГАНУ, ЕГИПАТ ВЕЛИКА ШАНСА

СРПСКЕ компаније су добродошле у Ирак, рекао је у уторак шеф дипломатије ове земље Фуад Хусеин, током разговора са премијерком Аном Брнабић.

Није Ирак, међутим, једини заинтересован за наше фирме. Грађевинарство, здравствена заштита, образовање, ИТ, пољопривреда, трговина и култура само су неке од грана привреде које су атрактивне многим државама које учествују на Самиту несврстаних у Београду.

Премијерка Брнабић разговарала је и са министарком у Министарству спољних послова Индије Менакши Леки. Како су рекле, сарадња између земаља се може унапредити, укључујући пољопривреду, енергетику и културу. Уз то, наша земља је заинтересована и за филмску индустрију.

Делегација Гане тражила је од српских представника информације о органским производима.

- Тржишта земаља у оквиру Латинске Америке, Азије и Африке није као што је то било пре 60 година - рекао нам је Бојан Станић из Привредне коморе Србије. - САД и Русија сада се надмећу која ће ући на те просторе. За привреду Србије би то значило јер је она развијенија од већине тих држава, па им можемо много тога понудити. Од богатих земаља, нарочито оних на Блиском истоку и Југоисточној Азији, можемо да пласирамо наше производе, али и да их привучемо за инвестиције.

Према речима Станића, не треба заборавити, рецимо Египат, којем ми извозимо пшеницу и кукуруз, јер су у процесу изградње новог главног града. Они ће пребацити административни центар и ту ће бити отворени многи пројекти, где би ми могли да видимо свој интерес. (Ј.Су.)

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

НАВИЈАЧИ БАРСЕ У ТРАНСУ: Лионел Меси се враћа кући?