ОДЛИЧНА САРАДЊА СРБИЈЕ И ВАТИКАНА: Селаковић и Галагер у Риму отворили изложбу посвећену односима наше земље и Свете Столице
МИНИСТРИ спољних послова Србије и Ватикана, Никола Селаковић и монсињор Пол Ричард Галагер отворили су на Понтификалном Латеранском универзитету у Риму изложбу „Србија и Света Столица 1878–1914“, поводом 100 година од успостављања дипломатских односа Краљевине СХС и Свете Столице.
Отварању изложбе присуствовали су амбасадори Сједињених Америчких Држава, Русије, Велике Британије, Чешке, Индонезије, Шпаније, Словачке, Босне и Херцеговине, Северне Македоније, Кубе, Холандије, Словеније, Турске, Камеруна, Панаме, Грчке и отправници послова Сједињених Америчких Држава, Хрватске, Румуније и Албаније као и бројни дипломатски представници акредитовани при Светој Столици, протејереј ставрофор Рашко Радовић, архијерејски намесник за Италију и амбасадор Србије у Италији Горан Алексић.
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић обраћајући се присутнима подсетио је да су: "још од Сретењског устава, грађани Србије римокатоличке вероисповести уживали пуна верска права и слободе", као и да је: "сарадња са Светом Столицом била од велике важности како би се отворена питања међу хришћанима на овим просторима решила на миран и хришћански начин“. Селаковић је навео да и данас Србија и Света Столица развијају сарадњу засновану на разумевању, посебно нагласивши да је за нашу земљу од велике важности позиција Свете Столице у погледу једнострано проглашене независности Косова и Метохије.
Министар спољних послова Ватикана монсињор Пол Ричард Галагер био је почаствован што је имао прилику да отвори изложбу о односима Ватикана и Србије и том приликом је истакао да је: „управо крај XIX и почетак XX века био период тешких међународних околности, у којима су се развијали односи Србије и Ватикана. Ова изложба кроз документе и фотографије показује како су се ти односи развијали“. Упућујући срдачне честитке ауторима изложбе министар Галагер је указао на њен значај за изучавање историје међународних односа и истакао наду да ће она инспирисати нове генерације да теже изградњи друштва које карактерише међусобна сарадња и стремљење ка општем добру.
Амбасадор Србије при Светој Столици проф. др Сима Аврамовић истакао је значај односа Србије и Свете столице. Проф. др Сима Аврамовић је захвалио стручњацима Државног архива Србије на уложеном труду и ентузијазму који су показали у припремању изложбе и каталога. У свом обраћању присутнима најавио је будућу сарадњу Државног архива Србије и ватиканског архива, оцењујући то као важан корак ка јаснијем разумевању прошлих догађаја.
Присутнима се обратио и ректор Понтификалног Латеранског универзитета Вићенцо Буономо који је казао да: „изложба доприноси сагледавању фундаменталних аспеката односа Србије и Свете Столице“, наглашавајући: „да нам изложба даје прилику да увидимо да је религија елемент мира“.
На изложби су представљена документа и фотографије са истоимене изложбе која је 7. октобра отворена у Државном архиву Србије. Изабрана архивска грађа сведочи о животу католичке заједнице у Србији, континуираним настојањима најистакнутијих владара и државника Србије на успостављању и развијању сарадње са Светом Столицом, напорима око усвајања Закона о Конкордату, дипломатској преписци српских званичника са папама Лавом XIII, Пијем X и Бенедиктом XV.
Изложбену поставку прати двојезични, богато илустрован каталог. Аутори изложбе и каталога су: др Мирослав Перишић, Јелица Рељић и Александар Марковић. Чланови делегације Државног архива Србије на отварању изложбе били су: др Мирослав Перишић, директор и помоћници директора Јелица Рељић и Златибор Марковић. Сви посетиоци су добили бесплатан примерак каталога у издању Државног архива Србије.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)