ОДБРАНУ ГРАДЕ НАПАДОМ НА СРБЕ: Харадинај и Гуцати, уместо да се бране, износили неистине у Специјалном суду у Хагу

В. Н.

08. 11. 2021. у 22:03

ХИСНИ Гуцати и Насим Харадинај, руководиоци Удружења ветерана ОВК, којима се у Специјалном суду Косова у Хагу суди за ометање рада Специјализованог тужилаштва, застрашивање сведока, позивање на одмазду и повреду тајности поступака, негирали су у понедељак извршење тих кривичних дела.

ОДБРАНУ ГРАДЕ НАПАДОМ НА СРБЕ: Харадинај и Гуцати, уместо да се бране, износили неистине у Специјалном суду у Хагу

Фото: Фацебоок/Принтсцреен

Међутим, уместо да изнесу своје одбране, јер су открили идентитете бројних заштићених сведока у поступку, они су започели срамне нападе на Србе и некадашњи режим Слободана Милошевића за наводне злочине над Албанцима деведесетих година на Косову и Метохији. Из Гуцатијевог и Харадинајевог удружења у Приштини процурела су осетљива документа, међу којима и сведочења Срба о зверствима ОВК, чиме су животи сведока директно угрожени.

Гуцати је, без икаквих доказа, тврдио да су Срби током марта, априла, маја и јуна 1999. године извршили више од "450 покоља" у албанским селима, у којима је како је навео "више од 1.400 људи убијено, а 20.000 жена силовано". Тврдио је да су "убијани и стари који нису могли да беже, а да за 1.600 људи не знаје шта је било".

Жалили су се и на услове суђења, а Харадинај је тражио да се обустави поступак:

- Тужилаштво не заслужује да будем у овој судници, али сам овде да бих рекао истину. Увек сам био на страни правде. Сведоци тужилаштва су сарадници спрских власти којима су изјаве узете током ратног стања, када су им били ножеви под грлом.

Харадинај је негодовао што се не воде се поступци против Срба који су убијали Албанце, тврдећи да су поступци у Хагу који се воде проти вођа ОВК засновани на клевети - тачније изврштају Дика Мартија, известиоца Савета Европе који се бавио трговином људским органима на Космету и Северу Албаније.

У наставку излагања оптужио је Милована Дрецуна да је присуствовао масакрима Албанаца, те да је давао и лажне изјаве у вези са покољем Срба на КиМ.

У НАСТАВКУ ДОКАЗИ ОДБРАНЕ

СЛЕДЕЋЕ суђење Гуцатију и Харадинају биће наканадно заказано, а до сада су испитана четири сведока тужилаштва. У наставку поступка одбрана би требало да представи своје контра доказе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ БЕСАН: Ево шта је рекао о руској делегацији у Истанбулу

ЗЕЛЕНСКИ БЕСАН: Ево шта је рекао о руској делегацији у Истанбулу

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски стигао је данас у турску престоницу, Анкару, на састанак са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, док се у Истанбулу очекује да руски и украјински званичници одвојено почну мировне преговоре.

15. 05. 2025. у 11:55

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника

ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.

14. 05. 2025. у 09:19

ПРЕМЕШТЕНИ БАТИНИ ПОСМРТНИ ОСТАЦИ: Није више у Алеји - остварила му се велика жеља, ево ГДЕ сада почива

ПРЕМЕШТЕНИ БАТИНИ ПОСМРТНИ ОСТАЦИ: Није више у Алеји - остварила му се велика жеља, ево ГДЕ сада почива

ВЕЛИМИР Бата Живојиновић био је један од највећих глумаца на просторима некадашње Југославије. Многи су га поштовали и ван Србије. Добитник је бројних признања, многим младим глумцима је био узор.

15. 05. 2025. у 12:10

Коментари (0)

КО СУ ВЕЛИКИ ШАМПИОНИ СА МАЛИХ ТЕРЕНА? НАСТАВЉА СЕ АКЦИЈА „ФУДБАЛ ЈЕ ВИШЕ ОД ИГРЕ“