ПРЕМИЈЕРКА И ЛОНЧАР ОДГОВОРИЛИ ПАНИЋУ: Колико грађани имају поверење у њега видимо по томе што је из нерепрезентативног синдиката (ВИДЕО)
ПРЕМИЈЕРКА Ана Брнабић присуствовала је седници дијалога са Националним конвентом о Европској унији.
Седница је била на тему Јавног здравља, ковида и вакцинације. Министар здравља Златибор Лончар такође присуствује седници.
Обраћање министра здравља Златибора Лончара
- Није битно шта је неко рекао, као на примеру Канаде, битно је шта је неко урадио. Битно је шта су осетили грађани Србије, шта су осетили пацијенти и како пролази здравствени систем. Оно што сви треба да знају је чињеница да је ретко у којој земљи на болничко лечење примљено највише по 12 посто оболелих од короне, више од тога није могло да буде збринуто у великом делу земаља ЕУ. У Србији се збрињава око 30 посто пацијената у болницама. Замислите разлику између грађана Србије којима је то доступно и грађана у многим земљама Европе који не могу да дођу до лекара и које у болницу примају само у тешком стању. Србија је изградила ковид болнице, набавила опрему, све лекове, ниједна земља се не може толико тиме похвалити. Урадили смо све оно што је било до државе да се уради. Грађани ће из тога закључити да ли неко води рачуна о њима. Ова пандемија је добар разлог да се не воде овакве теме, него да гледамо како да се ујединимо јер ово неће брзо проћи. Није моменат за анализу и расправу, јер ово и даље траје. Морамо да се удружимо око заједничких ставова и да помогнемо грађанима и да све ово прође. Да покушамо да јединствени изађемо из овога само из разлога да бисмо спасили људске животе и грађане Србије. Лакше ћемо стићи до циља ако будемо били јединствени - истакао је министар Лончар.
Обраћање премијерке Брнабић
- Ја мислим да је одлично да разговарамо у овом формату. Ми смо сада већ 21 месец у пандемији, скоро две године. Током читавог трајања пандемије ми смо били увек криви и сви причамо о неким личним утисцима. Чујемо неке контрадикторне поруке, како од СЗО, тако и од Кризног штаба последично, али најконтрадикторније од оних који критикују Кризни штаб. Па су тако рестриктивне мере "иживљавање над грађанима и увођење диктатуре кроз злоупотребу пандемије", а онда неколико недеља касније, "зарад политичких поена" радимо нешто супротно и не доносимо мере. Ја сам иницирала овај дијалог, он је моја молба и моја иницијатива, зато што сам сматрала да треба да седнемо и да се погледамо у очи и видимо ко је шта урадио. Када причамо о вакцинацији и о томе зашто је неуспешна, ја немам представу како ми можемо бити криви за то, који смо једини позивали на вакцинацију, а овде имамо лекаре који никада нису позвали на вакцинацију. Нико не каже ми можда имамо проблем у друштву, него каже крива је Ана Брнабић. Ми до сада имамо неколико кривичних пријава, ја и Златибор Лончар, од затврања људи до тога што нисмо доносили мере. Током ове пандемије било је шта год да имате да кажете против Владе реците и злоупотребите. И увек је неко други бољи и треба да се угледате на друге, па смо и овај дијалог почели речима Трудоа - истакла је премијерка.
- Све и увек је била лична перцепција, шта нам прија и одговара да кажемо. Питање је како смо ми сви нашим чињењем допринели до те конфузије и степена вакцинације и веровања или неверовања мерама. Од првог дана смо се трудили да саплетемо Кризни штаб, па чак и сулудим идејама да он не постоји. Са друге стране, Влада Србије је уз велику подршку председника урадила много. Изградили смо три болнице. Први смо у континенталној Европи набавили вакцине, ми смо једина земља која има пет вакцина на располагању. Омогућили смо ефикасан систем за пријаву за вакцинацију. Покренули смо производњу и пуњење вакцина. Кад смо почели пандемију, могли смо да обрадимо 500 ПЦР тестова дневно, данас можемо да обрадимо између 20 и 25 хиљада. Набављали смо све лекове и налазили новац за то. Повећали смо плате медицинским радницима, наставили програм запошљавања најуспешнијих дипломаца - истакла је премијерка.
- Припремили смо свеобухватни програм дигитализације здравства. До краја године ћемо објавити и мобилну апликацију за грађане у којој ће моћи да виде своју медицинску документацију из државних установа. Ја сам поносна на то што смо урадили, како смо се борили против ове пандемије. Жао ми је што смо сведочили разноразним злоупотребама, што сам морала у року од девет дана да чујем потпуно дијаметрално супротне поруке о томе шта треба или не треба да радимо и то од врло важних организација, и што смо сви морали да сносимо последице таквих неодговорних политика и одлука - истакла је Брнабићева.
- Овакве пандемије друштво може да победи само јединствено, никако поделама - закључила је она.
Министар Лончар: Морамо се припремити за оно што следи
Министар Лончар истакао је колико су важни млади лекари и здравствени радници који су се укључили у ковид систем:
- Ова деца у будућности морају да спроведу нови концепт здравства. Уз оно што су прошли, уз њихово знање и искуство, то је генерација која ће променити слику целог српског здравства. Они ће бити комплетни носиоци здравства у Србији - навео је Лончар.
Како каже, биће времена за анализе, тренутно се и даље боримо са вирусом.
- Имамо и даље ситуацију да пандемија траје па већи део снага морамо да утрошимо на лечење људи, а мањи део на анализу. И даље анализирамо вирус јер и даље знамо мало о њему. Ми већ сада имамо најаве људи који су и ово урадили, у наредних пет година нешто ново, и ми већ сада морамо да се припремимо за то, за нешто будуће што нас чека. По мени то је суштина за све.
Ана Брнабић: Грађани много више верују домаћим вакцинама
- Да смо имали комплетно дигитализовано здравство на почетку ове пандемије, не бисмо имали толике проблеме са тестирањем на почетку пандемије, на пример. Јако важно, пошто ми делимо мишљење да ће здравство бити једна од ствари које ће се тицати националне безбедности у будућности. Инвестираћемо у биодиверзитет да бисмо били спремни на овакве ситуације у будућности. Стекла сам утисак да наши грађани много више верују домаћим произвођачима вакцина, и да ће проширивање капацитета производње вакцине значити пуно ка поверењу грађана и масовнијем вакцинисању - рекла је премијерка.
Министар Лончар одговорио Панићу
- Уважени господине Панићу, не знам одакле вам право да некога оптужите за нечију смрт без иједног јединог доказа. Ја сам шокиран. Да тако оптужујете, то је превазишло сваку меру. Али то говори о вама и ви ћете морати са тиме да се носите. Ја износим конкретне бројке, ви причате о људима на бироу, а међу њима има оних који не желе да раде у ковид систему. Неки од њих се запосле и после неколико дана дају отказ. Понављам, да су наши најискуснији и најстручнији људи ти који раде у ковид зонама и који доносе одлуке, а те одлуке спроводе млади људи који су запослени. Ви као да сте већ заборавили да смо били у ситуацији да респиратора није било ни на видику. ЕУ забранила да се извозе, Америка је враћала авионе. Шта је требало да радимо? И златним полугама да смо плаћали било би мало. Ми смо прва земља у Европи по броју хоспитализованих. Ви знате како је то изгледало у другим земљама, људи су умирали код куће. То су чињенице од којих не можемо да побегнемо. Господине Панићу, да ми разјаснимо једном ствари засвагда - Ви нисте представник здравља и Синдиката, ви се бавите политиком и ви излазите на изборе. Ко вам уплаћује паре и како и на шта се троше паре? Ви кад уђете у немачку амбасаду и изађете из ње, вама се чини да сте изашли као премијер. Грађани морају да знају о чему се ради. Не могу да дозволим да неке ствари падну на здравствени систем, овде се ради о другим стварима. Овде се прича о здравству. Прво морате да кренете од ваших рачуна, па онда даље - истакао је министар.
Премијерка одговорила доктору Панићу
- Увек имамо људе који нас директно оптужују за смрт других људи и мени је то нечувено у демократском друштву. Колико имају грађани поверење у господина Панића видимо и по томе што је он представник нерепрезентативног синдиката. Ја сам неколико пута поставила питање зашто ми некада током ове пандемије не видимо некога ко је репрезентативни синдикат. Из поштовања према здравственим радницима, питала сам и током овог дијалога зашто ми не причамо са репрезентативним представницима, него причамо само са господином Панићем. Панић је пример онога о чему сам причала на почетку, када сам рекла да сви треба да се погледамо у огледало и питамо се шта смо радили. Пример лицемерја, политиканства и контрадикторних порука. Нажалост, постоје лекари који су постали политичари. Господине Панићу, ви сте говорили на јавном окупљању, "Еколошком устанку" у дану када је било више од три хиљаде заражених. Почели сте обраћање реченицом "Пуно ми је срце када вас видим у оволиком броју". Али сте зато у октобру од мене тражили да предузмем нове мере. Пре две недеље сте били у Мрчајевцима на протесту против ископавања литијума - још једно окупљање у доба короне, а у листу "Данас" позивате на забрану окупљања. Све ово није контрадикторно, јелда? Забрана масовних окупљања све док сами прусуствујете масовном окупљању. Ни у једном вашем јавном излагању нисам вас чула да сте позвали на вакцинацију. Могли сте, али био вам је важнији аеродром у Лађевцима него вакцинација - истакла је премијерка.
- Ми смо некада мењали мишљење и слали различите поруке, али то је радила и СЗО и ми смо радили у складу са тим. Колико год нас критиковале, неке од ових организација су преузеле на себе и важан део, промовисале су вакцинацију, као што је Грађанска иницијатива, и то је добар пример како би требало да сарађујемо у будућности - закључила је премијерка.
Закључак министра Лончара: Морамо да делујемо јединствено, само то нам може донети резултат
- Оно што знамо морамо да покушамо да искористимо јединствено. Морамо да се придржавамо мера које важе у целој Европи и свету и да се вакцинишемо. Ово је суштина свега, да не ширимо, да не идемо даље. И замолио бих све да се придржавамо тога, јер то једино може да нам донесе резултат - закључио је Лончар.
Закључак премијерке: Нашли смо најбољи могући баланс
- Хвала Конвенту који је увек спреман за дијалог, и што сте изашли у сусрет за дијалог о теми која је јако важна за наше друштво. Хоћу да кажем још једном да лекари у Кризном штабу дају све од себе и раде маестралан посао - они су неправедно оптуживани. Они предлажу на сваком састанку мере које би држале епидемију под контролом у том здравственом смислу. Међутим, ја морам да доносим мере у троуглу између здравства, економије и менталног здраља нације. У 4. таласу смо највише посветили пажње менталном здрављу. Сматрам да смо нашли најбољи могући баланс. Да је економија трпела, људи би остајали без посла. Имамо обострану корист од дијалога, јер увек имамо конкретну корист од овога - закључила је премијерка.
Препоручујемо
БРНАБИЋ О ПОСЕТИ КРИВОКАПИЋА: Верујем да ћемо имати другачији дијалог с Црном Гором
07. 11. 2021. у 22:02
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)